Fabrika gibi okul

SAMSUN’un Atakum İlçesi’ndeki Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kimya Teknolojisi Bölümü’nde okuyan öğrenciler, okullarının adını taşıyan ‘Ata’ deterjanlarını üreterek satmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenlerin ürettiği deterjanlar, hastaneler başta olmak üzere vakıflar ile askeri birliklere satılıyor. Okul, satışlardan 1 yılda 500 bin TL para kazandı.

Kolanya da var cam silici de

Kimya Teknolojisi Alanı Laboratuvarı’nda 11 öğretmen ve 21 öğrenci bulunuyor. Öğretmen ve öğrencilerin ürettiği deterjan çeşitleri arasında tuzruhu, kireç sökücü, sıvı bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, köpük sabun, lavabo temizleyici, oda parfümü, çamaşır suyu, sıvı el sabunu, anti bakteriyel sıvı sabun, cam silici, çamaşır yumuşatıcısı, yağ çözücü ve kolonya da yer alıyor. Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Saraç, deterjan üretimiyle ilgili ilk çalışmaların 27 yıl önce 1989’da başladığını söyledi.

İsteyene ulaştırıyoruz

2015-2016 öğretim yılında 28 çeşit sıvı deterjan ve el sabunu üretimi yapmayı başardıklarını anlatan Müdür Saraç, “Kimya bölümünde ürettiğimiz malzemelerden Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarımız, sosyal yardımlaşma vakıfları, kamu hastaneleri, askeri birlikler de yararlanıyor. Satışlardan elde edilen gelirle öğrenci ve öğretmenlerimize katkı sağlanıyor. Okulumuzdaki üretimden isteyen herkes faydalanabilir. Ürünlerimizi satın alabilir. İlgi ve talep çok olursa yerlerine kadar da ulaştırabiliyoruz. Ürünlerimiz ortalama 3-7 TL arasında satılıyor. Piyasadan ucuz” dedi
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir