Karnedeki zayıfın tek sahibi çocuk değil

İLK ve orta dereceli okullar, karneleri yetiştirmeye çalışıyor. Notları eksik giren okullar, karnelerin gecikmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) uyarıldı. Bakanlık, ilk kez anne-babalara da karne verecek. Ancak veli karnesiyle ilgili il milli eğitim müdürlerine henüz bir talimat verilmedi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınav (TEOG) sonuçları geçtiğimiz Cuma günü açıklandıktan sonra Bursa’da istediği puanı alamayan bir öğrencinin intihar etmesi Bakanlığı da harekete geçirdi. Okullar, aileleri karne notlarıyla ilgili çocuklarının üzerine baskı kurmaması için uyaracak.

Zayıflara objektif bakın

Üsküdar Üniversitesi’nden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nüket İşiten yarıyıl tatili öncesi ailelere önemli uyarılar yaptı. Çocukların karnesinde zayıf olmasının nedenleri üzerinde düşünülmesini öneren Dr. İşiten, “Sorun çocuktan, okuldan veya aileden kaynaklı olabilir. Zihinsel yetersizlik, dikkat eksikliği, özel öğrenme güçlükleri, sorumsuzluk, ailenin ilgisizliği, okulun niteliği gibi nedenlerin hepsi gözden geçirilmeli. Yaşanan duruma özel çözüm araştırılmalı” dedi

Yolunda gitmeyenleri görün

Karnenin sadece çocuğun derslerini gösteren bir belge olmadığını kaydeden İşiten, “Aile için de karne bir geri bildirimdir. Karne ile birlikte veliler de, eğitim döneminde ne yaptıkları ve yapmadıklarıyla ilgili bir geri bildirim almış oluyorlar. Aileler de eksiklerini gözden geçirsin” diye uyardı.

3 SORU 3 YANIT

Psikiyatr Dr. Nüket İşiten cevapladı

Karne ödülünün sınırı ne olmalı?

İyi karne getirse de çocuğa verilen ödül abartılmamalı. Mutlaka telefon, bilgisayar gibi çok pahalı bir hediye yerine yerine birlikte sinema- tiyatro gibi zaman paylaşımlı etkinlikler en iyi ödüldür.

Sömestr tatili nasıl değerlendirilmeli?

 “2 haftalık tatil dinlenme ve ders konusunda eksiklikler giderilerek değerlendirilmeli. Mutlaka plan yapılmalı. Okul dönemindeki gibi, çok katı olmayın. Aileler, ‘Test çöz’ gibi dayatmalara girmeyin. Tatil, birlikte zaman geçirebilecek bir fırsattır. Aşırı çalışma temposu, çocuğun ikinci dönem motivasyonunu olumsuz etkiler”

Tatil-ders dengesi nasıl doğru kurabilir?

“Plan yaparken, hangi yaşta olursa olsun çocukla birlikte karar verilmeli. ‘Seninle gezelim, sinemaya gidelim, evde oturalım, film seyredelim’ denilmeli.Düşük not aldığı ya da zayıf olduğu dersle ilgili de ‘Bu dersi nasıl destekleyebiliriz? Ne yaparsak senin için faydalı olabilir?’ gibi fikrini alarak sorumluluğun içine dâhil edin. Çocuk da, ‘Şu dersim zayıf, desteklemeliyim’ iç görüsü kazanmalı.

Hafta sonu süprizi yarıyıl tatili 17 gün

17 milyon öğrenci ile 913 bin öğretmen bu cuma tatil çıkıyor. Tatil, 5 Şubat’ta bitiyor. Ancak okullar 8 Şubat’ta açılacak.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir