Maarif Vakfı’yla 18 ülkede eğitim açılımı

Selvi Çelik 
YENİ YÜZYI GAZETESİ

Bakan Avcı yasa taslağının, önümüzdeki günlerde TBMM’ye geleceğini söyledi. Vakıf, kurulduktan sonra cemaatin etkin olduğu Afrika kıtası başta olmak üzere 18 ülkeye daha eğitim ateşesi atanacak.

Türk okullarını yönetecek

Yurt dışındaki Paralel Devlet Yapılanması’na ait okulların kapatılması veya dönüştürülmesiyle doğabilecek boşluğu kapatmak ve devleti temsil edebilecek yeni okulların açılması için yaklaşık bir yıldır Maarif Vakfı ‘nı kurmak için çalıştıklarını anlatan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi. Seçimden önce parlamentonun yoğunluğu nedeniyle gerekenlerin yapılamadığını söyleyen Bakan Avcı, “TYurt dışında birçoğu sizlerin, bizlerin referanslarıyla bulundukları ülkelerde faaliyet gösteren okullar var. Cumhurbaşkanı’nın vurguladığı gibi şu veya bu grubun malı olmayan, tamamen milletimizin gönüllü bağışlarıyla hazırlanmış olan kurumların, gerçekten sadece eğitim kurumları haline gelmesini sağlamak üzere bu vakfı kuruyoruz. Maarif Vakfı’nın asıl gayesi bu” dedi.

Esnek bir yapısı olacak

Vakfın daha esnek ve gidilen ülkenin koşullarına adapte olabilen bir yapılanma niteliği taşıyacağını kaydeden Avcı, “Bakanlığa bağlı 31 eğitim müşavirliği ve 25 eğitim ataşeliği kadrosu bulunuyor. 13 ülkede eğitim müşavirleri görev yapıyor ve 18 ülkeye de görevlendirmeler yeni dönemde yapılacak” diye konuştu. 15 ülkede MEB’e bağlı 65 resmi okulun faaliyet gösteriyor. Okullarda halen 598 öğretmenin görev yaparken, 10 bin 327 öğrenci eğitim görüyor. Avrupa ülkelerinde Türkçe ve Türk Kültür dersi veren bin 121 öğretmenin bulunuyor. Kırgızistan, Katar, Gürcistan ve Suudi Arabistan’da 4 okul ise 2016-2017 eğitim-öğretim yılında eğitime açılacak. Vakıf yöneticileri diplomatik pasaportlu olacak


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir