Zübeyde Hanım’ın vasiyetiyle yetimlere hergün meyve

DARÜŞŞAFAKA Cemiyeti, 95 yıl önce kişisel malvarlığından 20 bin kuruşu sadece Kadir Gecesi’nde hatim indirilmesi şartıyla bağışlayan Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 93’üncü yıl dönümünde Karşıyaka’daki mezarı başında anıyor. ‘Zübeyde hanım bütün Darüşafakalıların annesidir” diyen Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı İşadamı Talha Çamaş, bugünkü parayla 2 milyon TL bağışlayan Zübeyde Hanım’ın vasiyetine uygun olarak, Darüşşafaka’daki yetim-öksüz çocuklara hergün meyva dağıttıklarını söyledi.

Bin çocuk okuyor

153 yıl önce padişah fermanıyla yetim çocukları okutmak için kurulan Darüşşafaka Cemiyeti’nin en önemli bağışçılarından biri olan Zübeyde Hanım’ı ölümünün 93. yıldönümünde yetim ve öksüz çocuklar unutmadı. Karşıyaka’daki mezarı başında bugün saat 11:00’de anıt mezarı başında anılacak. Darüşşafaka Cemiyeti yöneticileri, Urla Rezidans sakinleri, çalışanları ve basının katılacak. Zübeyde Hanım’ın cemiyete yaptığı bağış hakkında da bilgilendirme yapılacak.

Yetimlerin Zübeyde annesi

Anma töreni öncesi Yeni Yüzyıl’a konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı İşadamı Talha Çamaş büyük bir sırrı açıkladı; “Ulu Önder Atatürk’ün annesi Darüşafakalıların da annesidir. 95 yıl önce yani ölümünden 2 yıl önce bunu bize gösterdi. Bağışladığı, 20 bin kuruş bugünün rakamlara göre 2 milyon TL ediyor. Bağış şartı olarak çok özel bir istekte bulunuyor. Öğrencilere, hergün meyva yedirilmesi şartı var. Bugün biz hala bu geleneği Darüşafaka Vefası’na uygun olarak sürdürüyoruz. Yemek saati dışında da vasiyete uygun olarak öğle öncesi ve sonrası bin çocuğumuza mutlaka meyva dağıtıyoruz. Kadir Cesesi’nde kendisine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda görev alan herkesin ruhuna mevlüt okutulmasını istiyor. Benim oğluma okuyun bile demiyor. O nedenle de Zübeyde hanım hepimizin annesi” diye anlattı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir