Çark etti

Taylan Büyükşahin
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

RUS hükümeti, bazı Türk şirketlerinin yaptırım kararlarından muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınladı. Rus hükümetinin resmi sitesinde yayınlanan tasarıya göre, başta sebze ve meyve ithalatına yönelik ambargolar olmak üzere bazı sektörlerde Türk şirketlerinin ticaretlerine devam edebilmelerini sağlayacak kurallar belirlenecek. Türkiye’den ithal edilen ürünlere yönelik uygulanan ambargonun ülkede hali hazırda yüksek seyreden enflasyon oranlarına yukarı yönlü baskı oluşturması nedeniyle alınan bu karar, Türk vatandaşı olan veya Türk vatandaşları tarafından kontrol edilen şirketlerin ve bazı Türk ürünlerinin Rus hükümetinin yürürlüğe koyduğu yaptırımlara dahil edilmemesine imkan tanıyacak. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı da, Sberbank ve bazı şirketlerin Türkiye’ye yönelik yaptırımların kapsamı dışında tutulması talebiyle başvuruda bulunduklarını açıkladı. Kararın yürürlüğe girmesi durumunda, yaptırım nedeniyle ülkeye sokulmayan ürünlerin yeri ekonomik açıdan doldurulamaz ise bu ürünlere yönelik ambargo esnetilebilecek.

Tekstil için olumlu bir karar

Rusya’nın ambargoyu esnetme kararını çok olumlu bulduklarını dile getiren Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, yine de karara temkinli yaklaştıklarını vurguladı. Fayat, “Kararı henüz doğrulatmış değiliz açıkçası. Bir takım sözler sürekli duyuluyor. Geçenlerde bazı firmaları kapsam dışına aldıklarını duymuştuk, onu da doğrulatamadık” dedi. Rusya pazarını Çin ve İtalya’ya kaptırma tehlikesinin olduğunu söyleyen Fayat, bu nedenle olumlu adımların bir an önce devreye girmesini arzı ettiklerini belirtti.

Uçak krizine takılmadı Rusya’da mağaza açtı

UÇAK krizine rağmen tekstil ve hazır giyimde şirketler Rusya’ya yatırım yapmaya devam ediyor. Petrol fiyatlarının düşmesiyle ekonomik sıkıntı yaşayan ülkede uluslararası firmalar kepenk indirirken, planlarını ertelemeyen firmalar arasında yer alan Türk şirketi Cüno Tekstil’e ait Climber B.C. ülkedeki ilk mağazasını Moskova’da açtı. Premium erkek giyim markası Climber B.C.’nin ilk mağazası kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olan ve 140 bin metrekarelik alanda 300 mağazasıyla Avrupa’nın Top 10 Alışveriş merkezleri listesinde yer alan Columbus’ta Moskovalı müşterileri ile buluştu.

Dünya Kupası için esnettiler

RUSYA, 2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Organizasyon için gerekli spor tesislerinin inşaatının zamanında tamamlanmaması riski yüzünden Rusya’da faaliyet gösteren inşaat şirketlerine uygulanan yaptırımların hafifletilebileceği bildirildi. Türk şirketler 2018 FIFA Dünya Kupası için genel olarak spor, altyapı ve otel tesisleri inşa ediyorlar. Buna yaklaşık 30 şirket dahil ve bu şirketlerin yaptıkları işlerin toplam değeri 60 milyar rubleyi aşıyor.

Laleli’de sipariş kıpırdanması

BAVUL ticaretinin merkezlerinden Laleli’de bazı firmalara son günlerde Rusya’dan siparişlerin gelmeye başladığını açıklayan TGSD Başkanı Şeref Fayat, “Ticaretin yavaş yavaş normalleşmeye gittiğine yönelik emareler duyuyorum. Kargolar da yavaş yavaş çalışmaya başladı” dedi.

Pegasus yeniden uçuşlara başladı

AMBARGO kararları çerçevesinde Türkiye’ye 1 Ocak’tan itibaren vize uygulamaya başlayan Rusya, Pegasus’un uçuş personeline vize vermemiş ve Pegasus da Rusya’ya uçuşlarını durdurmak zorunda kalmıştı. Vize problemini halleden Pegasus, dün yeniden Rusya uçuşlarına başladı. Pegasus’un, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Rusya’da Moskova ve Krasnodar’a direkt seferleri bulunuyor.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir