Davutoğlu 10 trilyon dolarlık seyahate çıktı

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, beraberindeki heyet ile resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. Davutoğlu’na Başbakan yardımcıları Mehmet Şimşek ve Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de eşlik etti. Londra temasları sonrası Davutoğlu’nun Davos ve Berlin’e de geçmesi planlanıyor. Temaslarının ilk ayağı olan Londra’da, yaklaşık 10 trilyon dolar büyüklüğünde fonları yöneten dünyanın önde gelen 350 yatırımcısı ile bir araya gelecek olan Davutoğlu’nun Avrupa ziyaretleri 23 Ocak’a kadar sürecek.

Yatırıma davet edecek

Londra’da dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch tarafından düzenlenecek 16. Türkiye Yatırım Konferansı’nın açılış konuşmasını yapacak olan Davutoğlu, Bloomberg, Goldman Sachs ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun tertiplediği etkinliklerde iş çevrelerine hitap edecek, uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye davet edecek. Reform paketleri, AB süreci konularında da yatırımcıları bilgilendirecek olan Davutoğlu, Türkiye’nin yatırım yapılabilir, riskleri minimize edilmiş ekonomik bir atmosfere sahip olduğu mesajını verecek. Davutoğlu, Türkiye’nin 2018’e kadarki yol haritasını yatırımcılara anlatacak.

18 fon ile öğle yemeği

Davutoğlu, Goldman Sachs’ın (GS) Avrupa Genel Merkezi’nde, global ölçekte en önemli 18 fon ile de öğle yemeğinde bir araya gelecek. Bu fonlar, 2,5 trilyon doların üzerinde parayı yönetiyor.

İngiltere ile ilişkiler artırılacak

2002-2015 yılları arasında İngiltere’den Türkiye’ye 8,5 milyar dolar yatırım geldiğini anlatan Davutoğlu, “Önemli ama biz bunu yetersiz buluyoruz. Daha fazla yatırım çekebilmek için görüşmeler yapacağız. 2 bin 800 kadar İngiliz şirketi Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 90 Türk şirketi de İngiltere’de faaliyet gösteriyor ve 1,4 milyar dolar tutarında yatırım yapmış bulunuyor. Bunların ölçeklerini artırmaya kararlıyız” dedi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir