En fazla harcamayı kırık kalpler yapıyor

Denşiz Altuntaş
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

ALIŞVERİŞ alışkanlıklarını takip eden ve araştıran Avantajix.com’un araştırmasına göre alışveriş bir çok insan için bir terapi. Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral’ın saptamasına göre örnek olan 2 binden fazla kadının katıldığı araştırmaya göre, ayrılıkla biten bir ilişki sonrası kalbi kırık kadınlar daha fazla dışarı çıkıyor ve mutsuzluklarını bastırabilmek için özellikle giyim ve ayakkabıya para harcıyorlar. Böyle günlerde alışveriş için harcanan paranın ortalaması yaklaşık 190 TL’yi bulabiliyor. Aybaşlarında yeni şeyler için 175 TL gibi paralar harcanırken, sadece vitrin gezmek için ya da internet mağazalarına göz atmak niyetiyle atılan adımlarda ise ortalama 130 TL harcanabiliyor. Kadın kadına alışveriş tehlikeli Araştırmanın sonuçlarından biri de her on kadından dokuzunun alışveriş sırasındaki ruh hallerinin alışveriş kararını etkilediğini kabul etmesi. Araştırma, ankete katılan kadınların yüzde 56’sının zor bir gün geçirdikten ya da belirli bir ruh hali içinde olmalarından dolayı alışverişten kaçındıklarını da ortaya koyuyor. Çünkü bu grup, gerçekten harcamak istediklerinden fazla harcayacaklarının bilincindeler. Ama yine de yüzde 53 oranında denek, kendilerini neşelendirmek için özellikle online alışverişi tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Arkadaş alışverişe teşvik ediyor

Anket, aynı anda iki kadının alışverişe çıkmasının, birbirlerini teşvik etmelerinden dolayı daha fazla kredi kartı kullanımına neden olduğunu ortaya koydu. Alışverişe çıkanların yüzde 79’u ilk başta kendilerine kesin bir harcama limiti belirleyerek yola çıksalar dahi, bunların yüzde 32’si online alışverişlerde bu limitin üstüne çıkmaktan kendini alamadıklarını söylüyor. Üçte birlik kısım ise vitrin gezmeyi sıkıntı giderme vasıtası olarak kullanmakta iken, yüzde 28’lik bir bölüm ise maaş aldıkları zaman vitrinlere bakmaya başlıyor.

HARCAMA REKORU BANU ZORLU’NUN

SEREN SERENGİL

İki cekete 15 bin lira veririm

BEN kıyafetten çok kozmetik ve parfüm harcaması yaparım. Kozmetik ve parfüm harcamam ayda ortalama 3-4 bin lira arasında. Bir ay kıyafet almazsam diğer ay iki yakalı cekete 15 bin lirada verebiliyorum. Kadınlar ayrılık dönemlerinde bunalımdan çıkmak adına alışverişle mutlu oluyor veya yemek yiyor. Ben hem yemek yiyorum hem de alışveriş yapıyorum. Yolunda giden bir ilişkim var da sadece can sıkıntısından alışveriş yapıyorum.

BETÜL DEMİR

Alışveriş artık terapim değil

ESKİDEN alışveriş terapimdi ama artık değil. Şimdilerde sadece ihtiyacım olanları alıyorum. Sahne kıyafetlerine ve kozmetiğe çok para harcıyorum. Benim gelirimin yaklaşık yüzde 40’ı bu harcamalara gidiyor. Ben artık alışveriş yerine seyahat ediyorum. Ayrılık sonrası insanlar alışveriş yapınca kısa süreli mutlu olabiliyorlar. Ben böyle durumlarda seyahate çıkıyorum. Çok para vereceksem aldığım ürünün özel tasarım olması lazım.

BURCU ESMERSOY

Alışveriş için vaktim yok

ALIŞVERİŞE vaktim yok. Kadınlar bazen alışveriş yaparken sınırı aşıyor. Mutsuzluk yaşayan kadınlar kendilerine alışverişe veriyor. Beğendiğim ürünün etiketine bakarım uygunsa alırım. Kazandığım paranın değerini biliyorum ve hesapsız davranmam. Çekimlerim çok yoğun olduğu için zamanımın çoğu işte geçiyor. Mutsuzluğumu yenmek için alışveriş yapmam. Uygun fiyata bulursam yurtdışından da alışveriş yaparım.

HANDE ACAR

Can sıkıntısından alışveriş yapmam

ALIŞVERİŞ konusunda seçici davranıyorum. Birçok ürüne ve mağazaya bakıyorum ancak hemen satın almıyorum. Can sıkıntısından alışveriş yapmam. Fiyatı çok yüksek ürünleri çok uzun yıllar kullanmayacaksam satın almam. Ekonomime uygun olmalı. Uzun süre kullanacağım ve işlevsel ürünler tercih ediyorum. Aylık alışverişim birkaç bin lirayı geçmez. Alışverişi yalnız kendim için değil ailem için de yaparım. Alışveriş terapim yok.

BANU ZORLU

Boşanınca 100 bin dolar harcadım

BENİM büyük harcamalarım genelde sahne kostümlerine oluyor. Günlük hayatta daha çok kozmetik ve parfüm harcaması yapıyorum. Bir de ayakkabı ve çantaya çok para harcarım. Alışveriş bütçesi yapmam. Kazandığım paraya göre para harcama yaparım. Eşimden 2005’de boşandığımda Dubai’de yaşıyordum. Bir senede kazandığım yaklaşık 100 bin dolar param vardı. AVM’ye gidip önüme ne geldiyse harcadım. Boşanma büyük bir yıkım. Parası olan kadınlar alışverişe sarıyor.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir