Iran geldi petrol fiyatı son 13 yılın dibine indi

İRAN’IN nükleer program konusunda Batı’yla vardığı uzlaşmanın ardından İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması, Çin’e yönelik tedirginlikler ve güçlü dolar gibi gelişmelerle yön bulan petrol piyasasında, düşüş devam ediyor. Cuma günü 28,80 dolara kadar inen Brent petrolün varil fiyatı, dün 27,69 dolara kadar gerileyerek 2003 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Analistler, İran’ın petrol piyasasına döneceği ve ihracatını günlük 500 bin varile yükselteceğine yönelik endişelerle birlikte fiyatların 25 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceğini vurguluyor.

Dünyanın en büyük 4. üreticisi

İran’ın piyasalarda yarattığı yeni satış dalgasının ise üç temel nedeni bulunuyor. Bunlardan ilki İran’ın 157 milyar varil kanıtlanmış petrol rezerviyle dünyanın en büyük petrol rezervine sahip dördüncü ülkesi konumunda olması. Tahran’ın petrol üretimi de 2014’te günlük 3,38 milyon varil seviyesindeydi. İran, yaptırımlara karşın en büyük 10 petrol üreticisi arasındaki yerini korumayı başardı. Bir diğer neden ise yeni satış dalgası için mazeret olarak görülmesi. Zira petrol fiyatlarında düşüş son 1,5 yıl içerisinde yüzde 70’i aşarken, sadece bu ayki düşüş yüzde 20’nin üzerinde. Son olarak OPEC’te işlerin gittikçe zorlaşması. Zira İran’ın yeniden petrol ihracatına başlamasıyla OPEC içinde etkinliğinin artması bekleniyor.

Dolarda 3.15 TL görülebilir

Öte yandan bugün Çin büyüme rakamı açıklanacak. İç piyasada ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk para politikası toplantısı gerçekleştirilecek. Uzmanlar, Çin’de büyümenin düşmesi ve TCMB’nin piyasayı tatmin etmemesinin doları 3,15’e çıkaracağını, tersi durumda ise doların 3 TL’nin altına gerileyeceğini belirtiyor. Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Aysun Göksu, “Haftanın ikinci işlem günüde açıklanacak verilerle dolar/ TL paritesinde sert fiyat hareketlerine şahit olabiliriz” dedi. Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Emre Özgüven de, dolarda yeni zirve beklentisi içinde olduklarını kaydetti. Özgüven, “Çin’den verilerin olumsuz gelmesi ve Merkez’in piyasayı tatmin edecek bir karar almaması kuru 3.10 – 3.15 aralığına taşıyabilir. Tersi senaryoda ise kurda tekrar kritik 3.00 seviyesi altına geri çekilmeler görebiliriz. Bu durumda 2.90 – 2.92 aralığı orta vadeli hedef olarak karşımıza çıkabilir” diye konuştu.

Moskova’dan İran’a uyarı

RUSYA, Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlar konusunda İran’ı uyardı. Bu konuda ilk uyarının aralık ayında yaptırım kararı alındıktan sonra yapıldığı, ancak salı günü Moskova’da İran tarım bakanlığı heyetiyle yapılacak olan resmi görüşmelerde bir kez daha gündeme getirilmesi kararı alındığı bildirildi. Rusya 20 Ocak’tan itibaren İran’dan tavuk eti, 15 Şubat’tan itibaren de süt ürünleri ve peynir ithalatına başlayacak. Moskova, bu kategorilerde Türk ürünlerinin de İran üzerinden Rusya pazarına girmesini istemiyor.

RUSYA ERiYOR

Son aylarda nerede ise hiç durmadan hızla gerileyen petrol fiyatları Rusya ekonomisini de derinden etkiliyor. 2015 Ekim ayından bu yana 48 dolardan 28 dolara gerileyen petrol fiyatları ile Rus borsası da 845 seviyesinden 645 seviyesine düştü. Nerede ise petrol fiyatları ile birebir gerileyen Rus borsası ekonomideki beklentiyi yansıtmış oldu. Petrol fiyatları ile beraber Ruble de hızla eriyor. Rusya’nın para birimi olan Ruble, dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. 2015 Ekim ayı başında 1 dolar 63,0 Rube değerine eşit iken artık 1 dolar bugünlerde 79,0 Rubleden daha fazla değer ediyor.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir