Kamuya 97 bin yeni personel

MALIYE Bakanı Naci Ağbal, 2016’nın bütçe süyüklüklerini düzenlediğii basın toplantısıyla açıkladı. Ağbal 2016 bütçesinde giderlerin 570.5 milyar TL, gelirlerin ise 540.8 milyar TL olacağını açıkladı. Ağbal’ın açıkladığı bütçe bükülükleri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından Pazartesi günün açıklanan Orta Vadeli Program ile herhangi bir farklılık göstermedi. Ağbal, bütçe tasarısı kapsamında bu yıl kamuya 97 bin yeni personel alınacağını da açıkladı. Ağbal, bütçe kanununda öngörülen atama sayısının ise 56 bin olduğunu belirtti. Ağbal, “Biz normalde 2016 yılında istisna kapsamında olan diğer atamalarla beraber kamuya 97 bin yeni eleman alacağımızı öngörüyoruz” dedi.

30 bin öğretmen atanacak

Söz konusu atamaların yaklaşık 41 binin emniyet ve silahlı kuvvetler mensupları, engelli, doktor, hakim ve savcı benzeri atamaları kapsadığını bildiren Ağbal, “İlaveten bütçe kanununda verdiğimiz açıktan atama kontenjanları çerçevesinde de 56 bin yeni kamu personeli işe başlayacak. Bunun 30 bini Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak öğretmen atamalarında kullanılacak” ifadelerini kullandı. Emekli aylıklarına ilişkin bir soru üzerine de Ağbal, emeklilere yıllık bin 200 liralık bir artış sağladıklarını hatırlattı. “Emeklilerimizin bu aylık artışları, onlar için bir refah artışı, gelir artışı olacak ve ekonomik düzeylerini de iyileştirecek” diyen Ağbal, bütçenin gelir ve gider dengesini etkileyen harcama kalemlerine göre bütçe disiplinini sürdürmek anlamında gerekli tedbirleri her yıl olduğu gibi bu yıl başında da aldıklarını söyledi. Ağbal, daha sonra 2016 yılı bütçesini bağladı.

BÜTÇEYİ 10. KEZ BAĞLADI

MALIYE Bakanı Naci Ağbal (solda) düzenlediği basın toplantısı sonrasında Meclis’e sunulmak üzere, 2016’nın merkezi yönetim bütçe kanun tasarısını bağladı. Ağbal “Bu benim 10’uncu bütçem. Kendi adıma 10 tane bütçe bağladım, her bir bütçede bir başarı hikayesi yazıldı” dedi.

POLİSE 200 LİRA ZAM

MALIYE Bakanı Ağbal Emniyet mensuplarının maaşlarında 200-480 lira arasında artış yaşanacağını söyledi. Ağbal “Emniyet mensuplarımızın, emniyet hizmetleri tazminatında yüzde 25 artış yapacağımızı söylemiştik. Bu çerçevede emniyet mensuplarımızın maaşları 200 lira ile 480 lira arasında artmış olacak. Geçici köy korucularının ücretleri bin 105 liradan bin 300 liraya çıkacak” dedi.

ÇİFTÇİYE 17,6 MİLYAR LİRA

GÜBRE ve yemde KDV’nin kaldırılmasıyla çiftçiye 2.4 milyar liralık ek destek sağlanacağına dikkat çeken Ağbal, bu yıl tarıma verilen desteğin 17.6 milyar liraya ulaşacağını da söyledi. Bakan Ağbal bütçede en büyük payın 109.3 milyar TL ile eğitime ayrıldığını, bunun ardından sağlık harcamalarının 95 milyar TL ile en büyük ikinci kalem olduğuna da dikkat çekti.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir