Perakende ligine BİM’le girdik

DELOITTE’UN Perakendenin Küresel Güçleri 2016 raporuna göre; 2014 mali yılında, ilk 250 küresel perakendecinin toplam gelirleri 4,5 trilyon dolar seviyesine ulaştı. 2013 yılında kaydedilen yüzde 4,1’lik büyümenin ardından şirketler 2014 yılında da yüzde 4,3’lük bir büyüme gösterdi.

En hızlı büyüyen 50 içinde

2011 yılında gelirlerinde düşüş yaşamış olan perakende sektörü için bu gidişat olumlu bir işaret olsa da, bölgeler bazında bakıldığında resmin çok homojen olmadığı ortaya çıkıyor. Kuzey Amerika ve Afrika/Ortadoğu’daki perakendeciler gelir artışı yaşarken; Asya Pasifik, Avrupa ve Latin Amerika’daki perakendeciler ise gelirlerde aşağı yönlü bir seyir yaşıyor. BİM Birleşik Mağazalar AŞ geçtiğimiz sene 6,2 milyar dolar olan gelirini bu sene 6,6 milyar dolara yükselterek, 2009-2014 arası yüzde 22,1 büyüme elde etti ve küresel en büyük perakendeciler listesinde iki sıra gerileyerek 153’üncü sırada yerini aldı. En hızlı büyüyen 50 perakendeci arasında ise 21. oldu. Perakendenin Küresel Güçleri 2016 raporu, mağaza içi alışverişte teknolojinin etkisine ışık tutarak, tüketicilerin dijital kullanımlarının giderek arttığına da dikkat çekiyor. Deloitte Türkiye Tüketim ve Endüstriyel Ürünler Lideri Özgür Yalta konuyla ilgili açıklamasında perakendeciler tarafından dikkat edilmesi gereken üç trendin ortaya çıktığını belirtti. Yalta bunları, “Dijitale dönüşüme giden tek bir doğru yol bulunmaması, tüm tüketicilere tek bir dijital yaklaşımla davranmanın işe yaramaması ve tüketicilerin artık daha iyi dijital araçlar talep etmesi” diye sıraladı. Özgür Yalta, aynı zamanda, perakendecilerin sunduğu deneyim ile tüketicilerin dijital beklentileri arasında oluşan bu farkın doğurduğu fırsatlardan doğru yararlanan perakendecilerin önemli büyüme fırsatları yaratabileceğinin altını çizdi.

E-perakendede Amazon ilk sırada

2014 yılında, ilk 250 listesinde bulunan ve B2C odaklı e-perakende operasyonlarına sahip 140 perakendecinin toplam gelirlerinin yüzde 7,6’sı online operasyonlarından geldi. Bu oran 2013 yılında yüzde 6,5 idi. Dünyaca ünlü perakendeci Amazon, e-perakende alanında en yakın rakibinin üç katından daha fazla gelir elde ederek ilk sırayı bu sene de kaptırmadı. İkinci sıraya ise geçtiğimiz sene dördüncü sıraya gerileyen Apple yeniden otururken, geçen senenin ikincisi JD.com ise üçüncü sırada yerini aldı.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir