Rus uçağı soğan tarlasına düştü

Güler Yılmaz
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

TÜRKIYE’NIN angajman kuralları kapsamında Rus uçağını düşürmesinin ardından Türkiye ile Rusya ardasında patlak veren krizin ekonomiye yansımalarından Hatay’ın Amik ovasındaki üretici de etkilendi. Rus uçağı düşmeden önce soğanı tarlaya eken üretici iki ay sonra başlayacak yeni hasat döneminde soğanını nereye satacağını kara kara düşünüyor. Özellikle Hatay’ın Reyhanlı ve Kumlu ilçeleri civarındaki bölgelerde üretilen soğanın yüzde 75’i Rusya’ya ihraç ediliyor. Rusya’ya soğan satan üretici ekonomik ambargo nedeniyle hasat mevsimi gelmeden pazar aramaya başladı. Eğer Rusya ambargoyu kaldırmazsa üreticinin soğanı tarlada kalacak.

Narenciye de kaldı

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Rusya’nın ambargo uygulamasından Amik Ovası’ndaki soğan üreticisinin olumsuz etkilendiğini belirterek, “İnsanlar çok ciddi ekonomik sıkıntı yaşayacak. Uçağın düşürülmesinden yaklaşık 1,5-2 ay önce ekildi soğan. Belki insanlar bunun olacağını bilseydi ekmezdi. Yaklaşık 2 ay sonra soğan hasadına başlayacaklar. İnsanlar nereye satacağını bilmiyor. Ayrıca Rusya’ya narenciye ihracatının yüzde 53’ünü yapıyorduk. Şu anda narenciye de üreticinin elinde kaldı. Bir bölümünü imha etti. Hükümetin ciddi önlem alması gerekiyor. Zarar gören çiftçi desteklenmeli” dedi.

Gençler şehri terk ediyor

Suriye’deki iç savaştan en fazla etkilenen şehirlerden bir tanesinin Hatay olduğunu anlatan Ertem, 700 bin Suriyeli’nin yaşadığı Hatay’da işsizlik rakamlarına da dikkat çekti. Ertem, “Özellikle Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa etkilendi. En son açıklanan resmi işsizlik rakamı yüzde 21. Hatay’da genelde bu rakamın üçte ikisi, ortalama yüzde 13-14 civarında işsizlik olurdu. Ancak şu anda bu oran yüzde 25. Suriyelilerin ucuz işgücü nedeniyle gençler başka şehirlere gidiyor” dedi.

Yeşil soğanda sıkıntı yok

TÜRKİYE’DE yeşil soğanın en çok üretildiği illerin başında gelen Mersin’de çiftçiler, yeni sezonun hasadına başlarken, ürünün kilogram fiyatının tarlada 4-5 lira olması yüzleri güldürdü.

 

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir