Rusya’nın ambargodaki yumuşamaları artacak

Gümrük Bakanı Tüfenkci, Rusya’nın bazı Türk şirketlerinin yaptırımdan muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınlamasını olumlu bulduğunu ve bu yumuşamanın devam edeceğini söyledi GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rus hükümetinin, bazı Türk şirketlerinin yaptırım kararlarından muaf tutulmasına yönelik tasarı yayınlamasını olumlu bulduğunu değerlendirdi. Rusya ile kriz çıktığı günden itibaren krizi tırmandıran taraf olmadıklarına dikkati çeken Tüfenkci, “Bugüne kadar bütün sorunların, özellikle krizin diyalogla çözülmesi noktasında çalışmalar yapılması gerektiğini, Rusya’ya bu anlamıyla gerek Dışişleri Bakanlığımız, gerek Başbakanlığımız, gerek Cumhurbaşkanlığımız, gerekse bizler bu anlamıyla çağrılarda bulunduk” dedi.

Sürdürülebilir değil

Ambargoların iki ülkenin de menfaatine olmadığını ifade eden Tüfenkci, şöyle devam etti: “Özellikle de burada Rusya ambargosuyla sadece Türkiye zarar görmez, Rus ekonomisi daha fazla zarar görür diye ifade ettik. Bütün açıklamalarımızda ‘Bu sürdürülebilir bir ambargo değildir, nisan, mayıs aylarında bu ambargo yumuşar’ diye ifade etmiştik. Bugün gelinen nokta itibariyle aklı selimin galip gelmesi lazım. Bunlar yumuşama işaretleridir. Özellikle Rusya’nın içinde bulunduğu ekonomik durum ve halkın satın alma gücü de dikkate alındığında bu tür yumuşamaların daha fazla geleceğine inanıyorum. Biz Rusya’nın en önemli ticari partnerlerinden birisiyiz. Türkiye’de üretilen özellikle sebze meyvenin Rusya’ya intikali halinde Rus halkının daha ucuz bunları yiyebildiğini de biliyoruz. Biz Rusya’nın özellikle kalkınması ve gelişmesi noktasında ve Rusya’daki hizmet sektöründe Türk vatandaşlarının kaliteli hizmetinden faydalanmasını istiyoruz. Onlar da bu tür çalışmalarla ambargoyu yumuşatma noktasında daha hızlı adım atarlar diye düşünüyorum.”

Sıra, makine aksamlarında

SADECE yaş sebze meyvede değil özellikle makine aksamlarında da yumuşama olacağına inandığını ifade eden Tüfenkci, üretilen malın ilgili pazarlara daha hızlı bir şekilde ulaştırılması için gümrüklerin de hızlanmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir