Türkiye’nin Ülker’i Pladis ile devleşti

Yaşar Kızılbağ
Yeni Yüzyıl Gazetesi

YILDIZ Holding, satın aldığı bisküvi ve çikolata sektörlerinde faaliyet gösteren küresel şirketlerini Ülker ile aynı çatı altında birleştirdi. Yeni şirket, adını takımyıldızından alan ‘Pladis’ oldu. DeMet’s, Godiva, United Biscuits ve Ülker markalarını bir araya getiren bu birleşme ile 26 bin kişinin çalıştığı 5.2 milyar dolar cirolu yeni bir gıda devi doğdu. Pladis üç ayrı bölgede üç ayrı CEO tarafından yönetilecek. Halen bisküvide dünya üçüncüsü olan Yıldız Holding bu adımıyla ‘bisküvi-kek-şekerleme- çikolata’ işinde ise First, Kent, Olips gibi birçok markaya sahip olan Mondallez’in ardından ikinciliğe oturdu.

Global olmak hedefimizdi

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, söz konusu yapılanma ile ilgili önceki akşam sürpriz bir basın toplantısı yaptı. Pladis ismi bazı sosyal mecralarda yer alınca bir toplantı yapmaya mecbur kaldıklarını aktaran Ülker “Global bir şirket olmak bizim ilk başından beri hedefimizdi. Nasipse Ülker’i globala tercüme ettik” dedi. Ülker yeniden organize olduklarını belirterek “Dünyayı bölgelere ayırdık. Ve CEO’larımıza bu bölgeleri paylaştırdık” dedi. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker de, farklı ülkelerdeki laboratuvarlar ile işbirliği yaparak ‘inovasyonda sinerji oluşturmaya başladıklarını vurguladı Ülker “Pladis’in altında 27 adet Ar-Ge merkezimiz var. Bunların en büyükleri Türkiye ve İngiltere’de. 300’ü aşkın Ar-Ge uzmanımız çalışıyor” diye konuştu.

Kıtaları üç ayrı CEO yönetecek

PLADIS’te üst yönetim rollerini Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Karakaş ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker üstlenirken, bölge liderlikleri ise üç CEO tarafından yapılacak. Mehmet Tütüncü Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya’dan, Mohamed Elsarky Amerika kıtası, Japonya ve Kore’den, Jeff van der Eems ise Birleşik Krallık, Avrupa, Sahraaltı Afrika ve Güney Asya’dan sorumlu olacak.

İsim takımyıldızından

YILDIZ Holding’in Godiva’nın perakende işi hariç, bisküvi ve çikolata işlerini kapsayan yeni Pladis şirketinin ismi Latince’de yedi yıldızlı Pleiades takımyıldızından ilham alınarak türetildi. Bu yıldızı Aztekler Maya, Japonlar Subaru olarak adlandırıyor. Pleiades’e İran’da Pervin, Arapça’da Süreyya deniyor. Türkiye’de ise Ülker olarak geçiyor.

3 yılda 3 kat büyüme

YILDIZ Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş “Ana odağımız olan bisküvi ve çikolata işlerimizi altında birleştirdiğimiz yeni şirketimiz pladis’in güncel olarak 26 bin çalışanı, 5,2 milyar dolar satış geliri bulunuyor. Hedefimiz, 2018 yılında şirket değerimizi tam üç katına çıkarmak” dedi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir