Zamma çare Halk Ekmek

Onur Barış
Yeni Yüzyıl Gazetesi

YENI yıl öncesi ‘Zam yok’ açıklamalarının yapıldığı ekmeğe, Ankara’da 25 kuruş zam geldi. 250 gram ekmek, 1 TL’ye satılmaya başlandı. İstanbul’da da ekmeğin fiyatı 1 TL’den 1 TL’ye 25 kuruşa kadar çıktı. Vatandaşlar, yeni zamla baş etmek için çareyi halk ekmek büfelerinde buldu, kuyruk dakikalar geçtikçe arttı. Asgari ücretin bin 300 lira olmasının ardından meyve sebze fiyatları başta olmak üzere birçok ürünün fiyatına zam gelmişti. Bu duruma zam zincirinin son halkası ekmek de dahil olurken Yeni Yüzyıl Halk ekmek büfelerini gezerek vatandaşa son zammı sordu. Halk Ekmek kuyruğundaki vatandaşlar, fırından ekmek almanın artık lüks olduğunu savundu.

‘Maaşıma yüzde 5 ekmeğe, yüzde 25’

Nuh Göze (62): Gramajını yükseltiyorlarsa olabilir. Ancak gramajda bir yükselme yoksa kabul edilemez. Ben emekliyim. Maaşıma gelen zam yüzde 4 iken, ekmeğe yüzde 25 zam yapılması fazla. Buğday bolluğuna rağmen ekmeğe bu kadar zam olması anlamsız.

‘Bu kuyruk daha da uzar’

Şermin Tahıl (60): 7 kişilik, kalabalık bir aileyiz. 8 ekmek alıyoruz. 25 kuruş zam geldiğinde günlük 2 lira daha fazla para vermiş olacağız. Ekmeği Halk Ekmek’ten alıyorum. Bundan sonra fırın ekmeği yemeyi unuturuz. Bu kuyruk daha da uzar. Allah yardımcımız olsun.

‘Zamlara alıştık’

Hanım Kolbaş (52): İki ya da üç ekmek alıyorum. Ancak genel olarak zamlara alıştık. Seçimlerden sonra meyve sebze başta olmak üzere birçok şeye zam geldi. Kalabalık aileler için zor bir durum. Onlar mecburen daha fazla ekmek tüketiyorlar.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir