Zeytinyağının vitrinine adını koydu

Hülya Meral 
YENİ YÜZYIL

YAKLAŞIK 20 yıl boyunca reklam ve iletişim sektöründe çalıştıktan sonra zeytine olan ilgisi dolayısıyla gıda sektörüne girerek zeytinyağı satmaya başlayan Rengin Süar, zeytin ağacı ve fabrikası olmadan yıl boyu ortalama 10 ton zeytinyağını tüketiciyle buluşturuyor.

Zeytin üreticisinden en kaliteli zeytini seçerek soğuk sıkım tekniğiyle paketlemeye hazırladığı zeytinyağını, kendi fotoğrafının basılı olduğu teneke kutularda satışa çıkaran Süar, “En lezzetli zeytin çeşidi Edremit Körfezi Bölgesinde, Ayvalık – Küçükkuyu arasında yetişen Ayvalık/Adremition. Özenle çiftçiden seçiyorum.

Soğuk sıkım tekniğini kullanarak zeytinyağını güneş almayan özel üretim tenekelerde saklıyorum” dedi.

Kutularda kendi fotoğrafı var

Süar, “Düzen-Norwest Gıda ve Çevre Laboratuvarı denetiminde üretilen ‘erken hasat natürel sızma’ zeytinyağlarıma kendi adımı verecek kadar güveniyorum. Ambalaj bir ürünün vitrinidir. Sokaktan geçenlerin dikkatini çekmeli. Bunun en iyi yolu başkasının yapmadığı bir şeyi yapmak. Ben de teneke kutuların üzerine kendi fotoğrafımı koydum” diye konuştu.

 

Şu dönem zeytin fiyatlarının geçen seneye göre aşağı yukarı iki misline çıktığını aktaran Süar, “Bu durum satış fiyatlarımızı yükseltti. Daha önemlisi, zeytinin fiyatı kadar, zeytinyağı satış fiyatımızı artıramadığımız için kâr marjlarımız düştü. Uzun yıllardır ilk defa çiftçi para kazanıyor. Bizim işimiz biraz zorlaştı, olacak o kadar” ifadelerini kullandı.

Dünyada kaliteli zeytinyağı normunu İtalya’nın belirlediğini ve Toscana Bölgesi zeytinyağının dünyanın en iyisi olduğunu kabul ettirdiğini aktaran Süar, Türkiye’deki zeytinyağı çeşitlerinin arasında Toscana’ya en yakın gelen zeytinlerin, Ayvalık/Edremit Körfezi bölgesi ürünleri olduğunu belirterek, ‘Buranın zeytinleri, yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın da en iyileri arasında’ dedi.

Zeytinyağında inovasyon

Süar, markasını kulaktan kulağa pazarlama yöntemi ile büyüttüğünü söyleyerek acı biber, sarımsak, kekik ve kokulu mandalina ile birlikte sıkılmış zeytinin yağları ile de sektörde inovatif bir girişimin öncüsü olduğunu anlattı.

Rengin Süar’dan Kaliteli zeytinyağı için 3 şart

Zeytinyağının Edremit Körfezi Bölgesi lezzetine sahip olması, üretimin soğuk sıkım yöntemiyle gerçekleşmiş olması (natürel sızma) ve sıkım işleminin baştan sona ‘sağlıklılık’ gözetilerek laboratuvar denetiminde yapılması (erken hasat) gerekir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir