Aksa’dan yardım çığlığı!

İSRAIL, 50 yıldır Mescid-i Aksa’nın altında arkeolojik kazı adı altında tünel kazarak buranın yıkılmasını sağlamaya çalışıyor. Amacı buranın kendi kendisine yıkılmasına yol açarak yerine Süleyman Mabedi inşa etmek. Bunu ise, tahrif edildiğine inanılan Tevrat’a dayanarak yapıyor. Yahudilere göre dünyayı yönetmek, Mescid- i Aksa’nın altında olduğuna inandıkları Hz. Süleyman heykelini bulmakla mümkün.

Hiç delil yok

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde 16 Ocak tarihinde “Ümmetin Vicdanı Filistin” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa davetli olan Mescid-i Aksa İmamı Yunus İkrimavi, konuşmasında Mescid- i Aksa’daki son durumu anlatarak yapıyı bekleyen tehlikeye dikkat çekti. Tahrif edildiği düşünülen Tevrat’a dayanarak, dünyayı yönetmenin Hz. Süleyman’ın heykelini bulmakla mümkün olabileceğine inanan Yahudilerin 1967’den bu yana Mescid-i Aksa’nın altını kazdıklarını ancak hiçbir şey bulamadıklarını söyleyen Yunus İkrimavi, şunları söyledi: “Şu an Mescid-i Aksa’nın altına kazılan tünellerde İsrail karakolları, kiliseler, kütüphaneler, ibadethaneler bulunuyor. Açılan tünellere tırlar, kamyonlar, iş makineleri bile girebiliyor. Allah korusun Mescid-i Aksa, bu tünellerden dolayı her an çökebilir. İsrailliler, yaptıkları kazılarda Süleyman Aleyhisselam’ın heykeline veya ona götürecek bir esere, delile hala rastlayamadılar ancak ısrarla aramaya devam ediyorlar” dedi.

ABD vatandaşlığı vaat ediliyor

Mescid-i Aksa çevresinde çok hüzünlü bir hayat yaşandığını dile getiren İkrimavi, “Mescid-i Aksa üzgün, Kudüs üzgün, Filistin üzgün. Yahudilerin kuşatması yüzünden yaşadığımız bölgede özgür değiliz” dedi. Özellikle Doğu Kudüs’te yaşayan Müslümanların tehcir edilmek istendiğini ve vatandaşlara ABD vatandaşlığı teklif edilmesine rağmen Müslümanların direndiğini belirten İkrimavi, oradaki insanların İsrail’in oturum iznine bağlı olmasının da son derece vahim bir durum olduğunu söyledi.

Tam 50 yıldır kazıyor

Yahudiler, Mescid-i Aksa’nın altında kendileri için kutsal sayılan Süleyman Mabedi ile Hz. Musa’nın sandığının bulunduğuna ve sandığın içinde Eski Ahit olduğuna inanıyor. Yahudilere göre hem mabed hem de sandığın geri alınması için Mescid-i Aksa’nın yıkılması gerekir. Bu nedenle İsrail yaklaşık 50 senedir arkeolojik kazı çalışması adı altında Mescid-i Aksa’nın altını oyuyor, orada tüneller kazarak, kendi kendine yıkılmasını sağlamaya çalışıyor.

Filistinli anneye evladı yasaklandı

İSRAIL askerlerine taş atmakla suçlanan ve hapiste fiziksel şiddete maruz kaldığı belirtilen 15 yaşındaki Filistinli Muhammed Ahid eş-Şubeki’nin annesi Nur eş-Şubeki , “Muhammed’den başka oğlum yok ve yaşadıkları nedeniyle aklını oynatmasından korkuyorum” dedi. Uluslararası topluma “Hani nerede insan hakları, çocuk hakları?” diye seslenen acılı anne, “Oğlumu ziyaret etmeme izin vermiyorlar. Mahkemede bile onunla konuşmama izin vermediler” dedi. Muhammed’in dedesi, “İkindi namazından sonra camiden çıkarken tutuklandı. Ayakkabısını giymesine bile izin vermediler. Onu dövdüler, zalimce davrandılar” diye konuştu. Resmi rakamlara göre İsrail 2000 yılından bu yana 8 bin 500 Filistinli çocuğu gözaltına aldı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir