Artık daha eşitiz

Hatice Gülbahar
Yeni Yüzyıl Gazetesi

İngiltere’de sınav tarihleri Ramazan ayına göre düzenlendi. Öğrenciler duygularını Yeni Yüzyıl’a anlattı

İNGILTERE’de iki hafta önce alınan tarihi bir karar, Avrupa’da hızla yayılan İslamofobiye inat ülkedeki Müslümanlar arasında umut ışığı yaktı. İngiltere’de Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ortak Nitelik Konseyi, Ramazan ayında oruç tutan Müslüman öğrenciler, lise bitirme ve üniversite seçme sınavlarında özellikle matematik ve dil bölümlerinde zorluk yaşamasın diye sınav tarihlerini erkene çekme konusunu gündeme almıştı. Karar henüz yasalaşmadı ancak önünde bir engel bulunmuyor. Karara İslam karşıtı, ırkçı çevreler tepki gösterse de Müslüman öğrenciler cephesinde memnuniyet hakim. İngiltere’de üniversiteye girişte belirleyici role sahip olan “A-level” sınavlarına hazırlanan Türk asıllı kız öğrenciler Mübine Aydın ve Kevser Şen Yeni yüzyıl’a yaptıkları açıklamada “sınav tarihleri ile ilgili düzenlemeden sevinç duyduklarını” anlattılar.

Dilbilimci olmak istiyorum

Londra’daki Woodhouse Koleji’nde okuyan 18 yaşındaki Mübine Aydın linguistik (dil bilimi) okumak istediğini ve ilerde iyi bir dil bilimci olmayı hedeflediğini söyledi. 3 yaşından beri İngiltere’de yaşayan Mübine “Müslüman öğrencileri düşünerek bir düzenleme yapmaları çok olumlu bir adım” ifadesini kullandı. Oruçluyken sınava giren öğrencilerin çok zorluk yaşadığını belirten Mübine “Artık özellikle sabah sınavları daha kolay geçecek” dedi. Aynı okulda son sınıf öğrencisi olan Kevser Şen ise 17 yaşında ve işletme öğrencisi. Avukat olmak istediğini söyleyen Kevser “Düzenlemenin hepimiz için çok faydalı olacağına inanıyorum. Bunun, fırsat eşitliğine katkısının büyük olacağını düşünüyorum” dedi. Üniversiteye hazırlanan Somali asıllı Sümeyye Bakr ise kararın yasalaşması durumunda Müslüman öğrencilerin önemli bir avantaj elde edeceklerini söyledi.

Okula bile gidemiyordum

İngiltere’nin önde gelen Müslüman sivil toplum liderlerinden Islam Channel’ın kurucusu Muhammed Ali Harrath da Yeni Yüzyıl’a yaptığı açıklamada öğrencilik yıllarında oruçluyken sınava girerken çok zorlandığını, hatta okula gitmekte bile güçlük çektiğini dile getirirken “artık çocuklarım bu zorluğu yaşamayacak” dedi. 3 çocuk babası Harrath, bu kararın, yayılan İslamofobiye inat çocuklarının geleceğinden daha umutlu olmasını sağladığını söyledi.


Zeynep Elalfy (solda) ile Türk kızı İrem Gül, Woodhouse Koleji’nin başarılı öğrencileri arasında yer alıyor.

Ünlü aktivist: İngiliz basını oyun oynuyor

“Avrupa Müslüman Ligi” Başkan Yardımcısı Yvonne Ridley İngiltere’de sınav tarihlerinin Müslümanlara göre uyarlanması konusuna kuşkuyla yaklaşıyor. Ünlü aktivist Ridley, İngiltere’deki Ortak Nitelik Konseyi’nin bunu sadece Müslümanları düşünerek yapmadığını, İngiliz medyasının ise gelişmeyi önemseyerek bir algı operasyonu yaptığını söyledi.

PEGİDA karşı çıktı

MUHAMMED Ali Harrath İngiltere’nin diğer Avrupa ülkelerine göre, İslam’a bakış konusunda farklı olduğunu ve kendisinin İslam karşıtı bir tutumla çok sık karşılaşmadığını vurguladı. Ancak Harrath, PEGIDA gibi aşırıcı grupların söz konusu düzenlemeye olumsuz baktığını bildirdi. Harrath, PEGIDA’nın bu düzenleme için “İslamlaştırılmayı durdurun” çağrısını yaptığını söyledi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir