Davutoğlu, Cameron ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çalışma ziyaretinde bulunduğu Londra’da, İngiltere Başbakanlığı çalışma ofisi “10 Numara”da İngiliz mevkidaşı David Cameron ile bir araya geldi.

Görüşmenin başlangıcında açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, Londra’da yoğun temaslarda bulunduklarını belirterek, Türkiye ile İngiltere arasında “mükemmel bir işbirliğinin olduğunu” dile getirdi.

Görüşmelerinin, iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliğini hızlandıracağından şüphesi olmadığını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Birleşik Krallık, birçok açıdan önemli bir müttefikimiz. Terörle mücadeledeki dayanışmanızdan ve taziyelerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Bölgemizde büyük bir risk var. Sadece Türkiye’ye karşı değil, Avrupa ve küresel topluma da karşı, özellikle de Suriye’den. Benim de katılacağım Suriye Bağış Konferansını düzenleyecek olmanızdan dolayı teşekkür ederim.”

“Önümüzde büyük zorluklar var ama fırsatlar da var” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl Kıbrıs sorununun sizin de garantör ülke olarak desteğinizle çözülmesini umuyoruz. AB ile ilişkilerimize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. 2016’nın Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yeni bir başlargıç olmasını umuyoruz. Bu anlamda sizin desteğiniz ve Avrupa konusundaki ortak vizyonumuz önemli olacaktır. Bir kez daha teşekkür ediyorum ve sizi mayıs ayında ülkemizde görmeyi umuyoruz.”

“BİRÇOK KONUYLA İLGİLİ YAKINDAN ÇALIŞACAĞIZ”

İngiltere Başbakanı Cameron da, “iyi dostum, Türkiye Başbakanı’nı ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi. Kilis’teki patlama ve İstanbul’daki korkunç terör saldırısıyla ilgili taziyelerini sunan Cameron, “DAEŞ’le mücadele ve terörle mücadelenin zorluklarıyla birlikte karşı karşıyayız. Suriye’ye değişim getirilmesinin gerekliliği ve birçok konuyla ilgili yakından çalışacağız” diye konuştu.

DAVUTOĞLU DAVOS’A GİDECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere geleceği Davos’ta, ekonomi çevreleri, devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ve sivil toplum kesimleriyle görüşmeler yapacak.

Başbakan Davutoğlu, 100’den fazla ülkeden yaklaşık 55 devlet ve hükümet başkanı, 300 bakan ve 40’a yakın uluslararası kuruluş başkanının katılacağı 46. Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak için yarın İsviçre’ye gelecek.

Davutoğlu’nun toplantılarda, Hükümet Programı’nda da yer alan, Türkiye’de dördüncü sanayi devrimi alanında öngörülen atılımı Davos’ta hem akademisyenlerle hem de iş dünyası ve siyasi çevrelerle değerlendireceği öğrenildi.

Ortadoğu perspektifinde Türkiye’nin küresel rolü ve Türk dış politikasını, 21 Ocak Perşembe günü zirveye katılanlara hitabında aktaracak olan Davutoğlu’nun, aynı toplantıda katılımcılara Türkiye’nin özellikle çevresindeki gelişmeler ve bölgeyle ilgili kanaatlerini paylaşacağı belirtildi.

Başbakan Davutoğlu’nun, İstanbul’da 23-24 Mayıs’ta yapılacak “Dünya İnsani Zirvesi”nin hedefleri ve gündemi konusunda da uluslararası toplumu bilgilendireceği kaydedildi.

Dünya mirası geçici listesinde yer alan Göbeklitepe’nin tanıtımı için yapılan bir resepsiyona da katılması beklenen Davutoğlu, Davos’ta çok sayıda özel sektör temsilcisiyle bir araya gelecek. Davutoğlu, Türkiye’ye ilgi duyan yatırımcıları da kabul edecek.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir