İran faiziyle geri alacak

İRAN ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmanın önceki gün yürürlüğe girmesi ve İran’a yaptırımların kaldırılmasının ardından, ABD ilk adımı attı. İran’ın diplomatik ilişkiler bozulmadan önce askeri ekipman almak için ABD’ye ödediği 400 milyon doların geri verileceği duyuruldu.

Makul olanda anlaştık

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile ABD’nin, Lahey’deki mahkemede, İran’ın dondurulmuş parasının aradan geçen 35 yılın ardından iade edilmesine ilişkin anlaşmaya vardığını belirtti. Yazılı açıklamasında ‘yapıcı ikili görüşmelerin ardından adil bir çözüme ulaştıklarını’ söyleyen Kerry, şu ifadeleri kullandı: “İran, vakıf fonunda yer alan 400 milyon doları, kabaca 1.3 milyar dolar olan faiziyle birlikte alacak. İran’ın alacağı, makul bir faiz oranıyla belirlendi. Dolayısıyla, İran bize karşı daha büyük bir tazminat peşinde koşamayacak. ABD’nin vergi mükelleflerinin daha büyük miktarlarda para ödemesi önlenmiş oldu.”

Ne olmuştu?

ABD ile İran ilişkileri, İran’da 1979’daki devrimle ABD’nin desteklediği Şah Rıza Pehlevi’nin devrilmesinin ardından çıkmaza girmişti. İran’da devrimi destekleyen öğrenciler, ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’ni basmış, 52 ABD’li 444 gün boyunca elçilikte rehin tutulmuştu. ABD’nin askeri operasyonuna rağmen başarısızlıkla sonuçlanan rehine krizi de diplomatik ilişkileri tamamen koparmıştı. Bunun üzerine ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları başlarken, İran da 1981’de, Lahey’de, askeri ekipman almak için ödediği 400 milyon dolar karşılığında siparişin teslim edilmemesi ve paranın da iade edilmemesi nedeniyle dava açmıştı.

‘Beni kurtarın!’

2007 yılında ‘ajan’ olduğu gerekçesiyle İran topraklarında yakalanan Robert Levinson’un ailesi, Levinson’un zincirlenmiş haldeki fotoğraflarını yayınladı. Eski DEA (ABD Narkotik) ajanı olan Levinson için ABD Hükümeti, İran’ı suçluyor.

Ruhani Avrupa yolcusu

Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması kararının ardından, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin uzun süredir beklenen Avrupa programı belli oldu. Haber ajansı Reuters’a konuşan diplomatik kaynaklar, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin İtalya ve Fransa’ya bir seyahat düzenleyeceğini aktardı. Buna göre Ruhani, 25 Ocak’ta İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve İtalyan iş adamlarıyla; 26 Ocak’ta ise Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’le bir araya gelecek. Ruhani’nin Fransa’ya 27 Ocak’ta gideceğini belirten kaynak, bu ziyaretin kaç gün süreceğine ilişkin bilgi vermedi.

İran: İkiyüzlüsünüz!

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin İran’a nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırılmasının hemen ardından balistik füze yaptırımı getirmesini eleştirdi. Bakanlık Sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari, ”ABD’nin İran’ın balistik füze programına uyguladığı yaptırımların hiçbir hukuki veya etik meşruiyeti yok. ABD her yıl bölgedeki ülkelerde on milyarlarca dolarlık silah satıyor. Bu silahlar Filistinli, Lübnanlı ve son zamanlarda Yemenlilere yönelik savaş suçlarında kullanılıyor. Bu ikiyüzlülüktür” ifadelerini kullandı.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir