Antisemitizm Yahudileri göç etmeye zorluyor

Vercihan Ziflioğlu
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

BALAT’taki İştipol Sinagogu, 65 yıllık bir aradan sonra kapılarını açtı. Tarihi sinagogun açılışı, Yahudi Toplumu’nda buruk bir sevince neden oldu. Bir zamanlar Balat ve çevresinde cemaati bulunan İştipol Sinagogu gibi daha pek çok sinagog, artık *inanlılarını ağırlayamıyor. Yahudi toplumu, Antisemitizm nedeniyle beyin göçü yaşıyor. Büyük bir tarihsel geçmişe sahip Yahudi toplumunun yüzyılın başındaki nüfusu 100 bindi, bugün sayı hızla 17 bine indi. İsraille yaşanan gerilimlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Yahudilere yansıması nedeniyle özellikle gençler, başka ülkelere göç ediyor. İştipol Manastırı’ndan hareketle Türkiye’deki Yahudi Toplumu’nun en eski yayın organı Şalom’un Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas’la konuştuk. Molinas, Yahudi toplumunun içinden geçtiği süreci Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne aktardı. “Dini kurumlarımızı artık elde tutamıyoruz çünkü artık cemaat kalmadı ve gittikçe yaşlanıyor” diyen Molinas, İştipol Sinagogu’nun da simgesel olarak açıldığını belirterek, “Geçen yıl Edirne’deki Sinagogumuz da açıldı. Avrupa’nın en büyük sinagoguydu. Fakat cemaati olmayan bir coğrafyada dini kurumlar yaşamaz.”

Sinagoglara saldırı ve şok etkisi

İstanbul’da 2003 yılında Şişli’deki Bet İsrael Sinagogu ile eşzamanlı olarak Karaköy’deki Neve Şalom Sinagogu’na intihar saldırısı gerçekleştirildi. Patlamalar sırasında 28 kişi öldü, 300’den fazla kişi yaralandı. Bu saldırı Yahudi toplumunda büyük şok etkisi yarattı. Molinas, “Bugün sinagogumuza iki çelik kapıyı geçerek giriyoruz, içeriye girişte sıkı güvenlik var. Ulus’taki Musevi Lisesi de öyle. Yaşanan büyük bir şoktu. Türkiye sinagogları bombalanmış bir ülke olarak tarihe geçti. Türkiye’de hali hazırda 19 tane ibadete açık sinagog var. Bu sinagogların üçü yaz aylarında ağırlıklı olarak kapılarını açıyor” dedi.

“Devletin yanında durduk”

Yahudi toplumunun diğer azınlık toplumların aksine devletlerine her zaman daha yakın durduklarını ve politize olmadıklarını belirten Molinas, “Bir sorunumuz olduğu zaman şikayet etmek yerine gerekli mercilerle görüşerek sorunlarımızı aktarmayı tercih ettik. Buna rağmen İsrail’de yaşanan her olay nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yahudiler aleyhinde suçlayıcı açıklamalar yapıyor. Yapılan antisemitik açıklamalar nedeniyle gençlerimiz ilk kez başka ülkelere göç etmekten bahsediyor… Her yıl göç yaşanıyor. Biz bu ülkeye bağlılığımızdan dolayı Lozan’daki lehimize olacak pek çok maddeden feragat etmiş bir toplumuz” diye konuştu.

Yahudiler zengindir önyargısı

Yahudi toplumuyla ilgili başka bir önyargıya da değinen Molinas, “Bizlerin zengin olduğunda ahir önyargı var. Fakat bu gerçeği yansıtmıyor. Belki birkaç zengin işadamımız var hepsi bu. Vakıflarımızın malvarlığı yok. Nüfusumuz hızla yaşlanmaya başladı ve yoksullaşıyor” dedi. Türkiye’de Yahudi toplumuyla ilgili gri bir alan var diyen Molinas, Ortaköy’deki Hanuka Bayramı’nı kutlarken bile tedirginlik yaşandığını söyledi.

68 YILLIK ÖZEL YAYIN: ŞALOM

ŞALOM Gazetesi 68 yıldır aralıksız yayın yapıyor. Tirajı 4 bin. Abone sistemiyle satılıyor. İvo Molinas, yedi yıldır gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyor. Molinas, göreve geldiğinden bu yana Yahudi toplumunun sorunlarını daha da görünür kılmaya başladı.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir