Bahar’ı kurtarmak

FRANSA’da, dünyanın en berbat koşullarına sahip Calais mülteci kampında hem ağlatan hem gülümseten bir hikaye yazıldı. Afganistan’da yoksulluktan ve Taliban şiddetinden bıkan bir aile kaçak yollardan Calais’e ulaştı. Ancak karşılaştıkları manzara onları bir kez daha yıktı. Baba en çok da 4 yaşındaki kızı Bahar Ahmadi için üzülüyordu. Ancak Bahar için üzüle biri daha vardı. Calais’te gönüllü olarak çalışan İngiliz asker Rob Lowrie… 4 çocuk babası Rob ile Bahar o kadar iyi anlaşıyorlardı ki kısa sürede ayrılmaz bir ikili haline geldiler. Bahar’ın çaresiz babası “Onu İngiltere’ye götür. Daha iyi bir hayat yaşasın” diyordu.

Babanın çaresizliğini gördüm

Kendisi de şefkatli bir baba olan Rob, başına gelecekleri çok da önemsemeden Bahar’ı kurtarmaya karar verdi. Rob onu kamyonun arkasına saklayarak İngiltere’de yaşayan akrabalarının yanına götürmek üzere yola çıktı. Ancak polislere yakalandı. Rob “insan kaçakçısı” suçlamasıyla 5 yıl hapisle yargılanmaya başladı. 49 yaşındaki Rob Lowrie, mahkemeye verdiği ifadede Bahar ile duygusal bir bağ kurduğunu söyledi. Bahar’ın babası Reza Ahmadi’nin sık sık kendisinden kızını bu kamptan kurtarmasını ve İngiltere’de yaşayan akrabalarına teslim etmesini istediğini belirten Lowrie, “Çocuğu için daha iyi bir hayat isteyen bir babanın çaresizliğini gördüm. 24 Ekim çok soğuk bir geceydi ve Bahar dizlerimde uyuya kalmıştı, onu orada bırakamazdım. Çok üzgünüm” dedi. Rob’ın ifadesine göre o gece, Bahar’ı oradan kurtarmak için kamyonetine sakladı. Ancak, iki Eritreli göçmen daha Rob’dan habersiz kamyonete saklanmıştı. Fransa sınırında polis tarafından durdurulan kamyonette kaçak Eritleliler polis köpekleri tarafından fark edildi. İnsan kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklanan Rob, polise kamyonette Bahar’ın da olduğunu söylemek zorunda kaldı ve onu sakladığı yeri gösterdi. Tüm bunlar yaşanırken Bahar uyuyordu.

Bu sadece ‘şefkat suçu’

Rob 5 yıl hapis cezası ve 1000 euro para cezası istemiyle yargılandı. Ancak hikayeyi duyan basın ve sosyal medya “Rob şefkat suçu işledi” kampanyası başlattı. Ceza almaması için mahkemeye dilekçeler gönderildi. Sonunda, önceki gün görülen duruşmada hapis cezası sadece 1000 Euro para cezasına çevrildi. Mahkeme sona erdikten sonra Bahar ve babası Ahmed tekrar Calais mülteci kampına dönmek üzere yola çıktı. Lawrie onları işaret ederek “Bu çok kötü. Bahar çok akıllı bir kız. Eğer bu çocuklar bizim eğitim sistemimizde eğitilmeye başlarlarsa doktor, avukat, öğretmen olabilirler. Ya da onları o iğrenç yerde çürümeye ve soğuktan donmaya terk ederiz” dedi. Salondan ayrılırken “Oraya yine gideceğim, mülteciler için farkındalığı artırmak ve bir şekilde bir şeyler yapmak istiyorum” diyen Rob ayrıca Bahar adına İngilizlerden bir ricası olduğunu söyledi: “Haydi, bir çocuğu İngiltere’ye getirmeyi deneyelim. Onun eğitimi için yeterince bağış toplayabileceğimi ve vergi mükelleflerine tek bir kuruş yük olmayacağını iddia ediyorum. Lütfen! Eğer tek bir çocuğa bile bu fırsatı verirsek neler olabileceğini görelim”

Kedilerin bilekalamadığı yer: CALAiS

FRANSA’nın Calais kenti yakınlarındaki kamp, yaklaşık 6 bin mülteciye ev sahipliği yapıyor. Fransa hükümeti, kampı resmi olarak tanımadığı için hiç bir yardımda bulunmazken, kampa sadece vakıfların ve gönüllülerden yardım geliyor. Geçtiğimiz gün de Sudan, Eritre, Etiyopya, Afganistan ve Suriyeli mültecilerin çoğunluğu oluşturduğu kampın yıkılmaya başlanacağı açıklandı. Manş Denizi kıyısındaki Calais’deki mülteci sorununu bitirmek isteyen Fransız yetkililer, bu amaçla göçmenler için yeni bir kamp alanı açtı.

Aylan her şeyi değiştirdi

İNGILIZ vatandaşı, eski asker Rob Lawrie, Aylan Kurdi’nin sahile vuran cansız bedenini gördükten sonra mülteciler ve göçmenlere yardım etmek için harekete geçtiğini söylüyor. Hemen bir minibüs satın alıp Calais’ye gittiğini anlatan Lawrie, Fransa ile İngiltere arasında sıkışıp kalan göçmen ve mültecilere sık sık yardım götürdüğünü anlattı.

Karısı terk etti işini kaybetti

Kendini, Calais’teki mültecilere yardımcı olmaya adayan Rob Lawrie, bu amaçla biriktirdiği tüm parayı harcadı ve halı yıkama işindeki tüm makinelerini sattı. Evinin kiralarını geciktiğini ancak ev sahibinin son derece anlayışlı biri olduğunu belirten Rob, tutuklandıktan iki hafta sonra evliliğinin de sona erdiğini çünkü bütün bunları karısına danışmadan yaptığını söyledi. Kimsesizler yurdunda büyüyen Rob, bipolar bozukluk hastalığıyla da mücadele etmeye çalışıyor.

15 bin imza toplandı

KASIM ayında, Rob’un serbest bırakılmasını talep edenler 24 saatten kısa bir süre içinde 15 bin imza topladı. Destekçilerinin büyük bir hızla artması karşısında Rob, Independent’a “Teşekkür ederim” açıklamasında bulunmuştu. Bahar da Fransız yetkililere seslenerek “Rob’un serbest bırakılmasını istiyorum, o çok iyi ve nazik biri” demişti.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir