Evden çıkmayın!

DOMUZ Gribi salgını hızla yayıldığı ve ölüm haberlerinin geldiği şu günlerde, halk arasında panik yaşanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Firdevs Aktaş, domuz gribi salgınından korunma yollarına ilişkin, ilginç bir öneride bulundu. Prof. Dr. Aktaş, daha çok karın yoğun yağdığı zamanlarda büyükşehirlerde yöneticilerin yaptığı ‘sokağa çıkmayın’ uyarısına benzer bir uyarıyı domuz gribi için yaptı ve “Grip zincirinin kırılması için hastalar zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı” dedi.

Kilolu olanlar dikkat etsin

Gribin öksürme ve hapşırma sonucu havaya saçılan damlacıkların solunması ile bulaştığını kaydeden Aktaş, “Solunum salgıları ile kirlenen eller de bulaşmada rol oynar. Grip olanların mutlaka tek seferlik kağıt mendil kullanması gerekir. Ayrıca el temizliği de büyük büyük önem taşıyor” diye konuştu. Gribin yüksek ateşle seyreden, zatürree ve hatta ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Aktaş, “Özellikle yaşlılar, gebeler, aşırı kilolu olanlar, solunum sistemi hastalığı olanlar, kalp hastaları, diyabet hastalarında grip daha risklidir” dedi.

Aşı her zaman yapılır

Söz konusu hastalıktan korunmak için aşı yaptırmanın çok önemli olduğunu dile getiren Aktaş, “Mevsimsel grip aşısı her yıl dünyada dolaşan grip virüslerine göre yeniden hazırlanmaktadır. Bu bakımdan her yıl düzenli olarak yaptırılmalıdır. Grip aşısı özellikle 65 yaş üstündekilere, kronik hastalığı olanlara, sağlık personeline önerilmektedir. Grip salgını başlamadan önce aşı yaptırılması koruyuculuğun erken sağlanması açısından önemlidir. Geç dönemde aşı yapılmasının bir sakıncası yoktur. Şu an da aşı yapılabilir” açıklamalarında bulundu.

Kahramanmaraş’ta grip can aldı

VAN’dan domuz gribi şüphesiyle Kahramanmaraş’a getirilerek tedavi altına alınan bir kişi hayatını kaybetti. Van’da Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yapılan tetkiklerde H1N1 virüsü tespit edilen Abdulkerim Y. (43), 26 Aralık’ta Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’ne getirilerek yoğun bakım ünitesindeki özel odada tedaviye alındı. Abdulkerim Y. karantinaya alındığı odada yaşamını yitirdi. Abdulkerim Y.’nin cesedi, yapılan otopsinin ardından toprağa verilmek üzere Van’a gönderildi. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, konuyla ilgili açıklama yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nın tekelinde bulunduğunu belirterek, Kahramanmaraşlı olmayan 1 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiğini açıkladı. Vali Güvençer, Kahramanmaraş’ta domuz gribiyle ilgili endişeye mahal verecek bir durumun olmadığını ifade ettiç.

 

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir