Facia 8 Dakika ile atlatıldı

SURIYE’den atılan katyuşa roket mermileri ilk kez Türkiye’yi vurdu. Kilis’in Karataş Mahallesi’ndeki Eyüp Gökçeimam Ortaokulu’nun bahçesinde sabah 09.30 sıralarında patlama meydana geldi. Büyük paniğe yol açan olayda, okulda hizmetli olarak çalışan 32 yaşındaki Ayşegül Polat öldü, 7’inci sınıf öğrencisi G.C adlı kız öğrenci yaralandı. Yaralanan öğrenci Kilis Devlet Hastanesi’nde ameliyata alındı. Patlamanın ardından çevrede bulunan 6-7 okul tamamen boşaltıldı.

Şarapnel parçaları her yerdeydi

Kent merkezinden de duyulan patlama sesinin ardından veliler okula akın etti ve büyük paniğin yaşandı. Patlama sırasında roket mermisinin düştüğü yerin hemen yanındaki otomobil hurdaya döndü. Bu arada roketlerden birinin boş bir araziye düşme anı, çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Görüntülerde, merminin boş bir araziye düşmesi ve ardından siyah bir duman çıkması görülüyor. Patlama sesini duyan bazı kişiler ise evlerinden dışarıya çıkıyor. Kilis Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Sevgili, roketin düştüğü Karataş Mahallesi’ndeki bazı okullarda eğitime bir gün ara verildiğini söyledi.

Giriş katındaydılar

Yeni Yüzyıl’ın okul yetkililerinden aldığı bilgilere göre, 191 ortaokul öğrencisi ile 326 ilkokul öğrencisi saat tam 9.30’da aynı anda ders zilinin çalmasıyla ikinci ders için okul binalarına girdi. Öğrencilerin sınıflarında olduğu saat 9.38’de ise okul bahçesinde büyük bir patlama yaşandı. Yetkililer, ölen temizlik görevlisi Ayşe Polat ile ağır yaralanan öğrenci Gülten Canpolat’ın ortaokulun içerisinde giriş kısmında olduğunu, 7. sınıf öğrencisi Gülten Canpolat’ın nöbetçi öğrenci olduğunu kaydetti.

Misliyle karşılık verdik

GÜVENLİK güçlerinin roketlerin atıldığı IŞİD mevzilerine misliyle karşılık verdiği öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait sınır hattındaki topçu birlikleri, Suriye’ye angajman kuralları çerçevesinde misliyle top atışı yaptı. Füzenin düştüğü okulun yaklaşık 10 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. IŞİD’in kontrolündeki bölgelere 25-30 kilometre uzaklıkta bulunan okulun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Türk askeri sınırdan içeri girdi iddiası

RUS haber ajansı Sputnik’in ANHA’ya dayandırdığı habere göre, Türk askerlerinin önceki gece sınırdaki çitleri yıkarak Rojava’ya girdiği ileri sürüldü. Haberde “Türk askerleri Afrin’e bağlı Hemame köyündeki telleri kaldırarak yaklaşık 30 metre ileriye taşıdı” denildi. PKK’nın sık sık kaynak olarak kullandığı ANHA haber ajansı da geçtiği haberde Türk askerlerinin sınırdaki telleri mezarlıkların üzerine bıraktıkları ileri sürüldü. Haberde, askerlerin sınırı geçmelerine ilişkin konuşan köylüler, birkaç gündür Türk askerlerinin sınırda operasyonlarının yoğunlaştırdığını iddia etti.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir