Sarkis Amca’nın kalbi Sur’a dayanamadı

Engin Öztürk
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

 Ermeni Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Eken’in önce eşi Beyzar’ı kaybetmenin, sonrasında da Sur’daki gelişmelerin acısına dayanamadığını ifade etti.

‘Bir nesil son buldu’

1984’de taşındıkları Meryem Ana Kilisesi’nin bahçesindeki evlerinde eşi Beyzar Eken ile 65 yıl sonra 2014’te resmi nikâh yapmanın heyecanını yaşayan Sarkis Eken, eşini nikâhtan sadece iki ay sonra kaybetti. Eken, yıllarca beraber yaşadığı eşini kaybettikten sonra iyice yalnız kaldı. Ergün Ayık, Eken’in Diyarbakır’da doğan son Ermeni olduğunu onun vefatıyla bir neslin tamamen son bulduğunu söyledi. Sarkis Eken’in bir süredir yürümekte zorlandığını anlatan Ayık “Sur ilçesindeki Meryem Ana Kilisesi’ndeki evinden dışarı çıkamıyordu. Bazen yardım ile bile olsa çok sevdiği surlarını dolaşmak istiyordu ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu isteği de yerine gelmiyor ve özgürce dolaşamıyordu. Sarkis’in eşinin ardından yaralanan yaşlı kalbi üzerine bir de Sur’un acısı gelince bu yükü daha fazla kaldıramadı. Sarkis, önceki gün kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 86 yaşında hayata gözlerini yumdu” dedi.

1930 doğumlu Sarkis amca 86 yıllık yaşamında devasa trajedileri saklayarak göçtü bu dünyadan. 1915 trajedisini yaşamış babası ‘ne olur ne olmaz’ diyerek Sarkis olan adını nüfusta Sıdkı olarak yazdırmıştı, bu isimle anıldı hayatının büyük bölümünde. 19 yaşında komşu köyden papaz nikahı ile evlendiği Beyzar hanım ile 2014’te Sur’daki Surp Gragos Kilisesi’nde ikinci kez nikah kıydı.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir