Suç Delili:Tez

Kenan Butakın – Esra Alus
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

BARIŞ İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisine imza atarak, Doğu’da yapılan operasyonlara tepki gösteren birçok akademisyen, görev yaptıkları üniversitelerden uzaklaştırılırken, Kocaeli’nde 16 akademisyen gözaltına alındı. Bolu’da evinde arama yapılan Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay’ın oğlu Prof. Dr. Barış Bora Kılıçbay polislere, içinde doçentlik tezleri bulunan bilgisayarını vermek istemedi. Polisler bilgisayarların imajlarını aldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim görevlisi Ramazan Kurt ise savcılık sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. İlk operasyon Kocaeli’nde gerçekleşti ve 21 akademisyen için gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan 14’ü Kocaeli’nde, 2’si ise İstanbul’da gözaltına alındı. 5 akademisyenin ise halen arandığı kaydedildi.

Bolu’da 3 evde arama

Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de, bildiride imzaları bulunan Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barış Kılıçbay, aynı bölümde görevli Dr. Ülkü Güney, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selime Güzelsarı hakkında, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Üç akademisyenin, Alpagutbey Mahallesi’ndeki villalarına sabah eş zamanlı baskınlar yapıldı. Akademisyenlerin üniversitedeki çalışma odalarında da geniş çaplı arama yapıldı. Aynı bildiride imzası bulunan İktisatçı-Yazar Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, oğlunun evindeki polis aramasına eşlik etti. Barış Bora Kılıçbay’ın avukatı Özaydın Çetin, “Bize arama ve el koyma kararının bir örneği verilmedi. Soruşturmanın ise PKK/KCK propagandası iddiasıyla yürütülmekte olduğunu belirtildi. Evdeki aramanın tamamlanması ve bilgisayarın imajlarının alınması işleminin tamamlanmasının ardından, Kılıçbay’ın arabasında ve üniversitedeki odasında arama yapılacak” dedi.

“Kedileri bile farkında”

Aramaya nezaret eden Eğitim-Sen Bolu Şubesi Hukuk Sekreteri Zehra Kulalı Gezici’nin anlattığına göre, polis Kılıçbay’ın bilgisayarı üzerinde de inceleme yaptı. Gezici, “Barış hoca, içinde doçentlik tezleri bulunduğundan ve başkaları zarar görmesin diye imaj vermek istemedi. Şu an o da çok şaşkın. Bir kedisi omzunda, biri kucağında bekliyor. Kedileri bile durumun vahametinin farkında. Hocayı kimseyle görüştürmüyorlar. Emekli akademisyen olan babası da imzacılar arasında. Onun durumunu bilemiyoruz” dedi.

301’inci maddeden işlem

Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli akademisyenler hakkında TCK 301. Maddeye göre, “Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” ve TCK 216. madde kapsamındaki “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarından işlem yapıldığı öğrenildi.

Kılıçbaylar’ın tezlerine el kondu

Prof. Dr. Barış Bora Kılıçbay: Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü kökenli. Doç. Dr. Selime Güzelsarı: Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi. Dr. Ülkü Güney: Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi

SUÇLARI: ‘TERÖR PROPAGANDASI’

KOCAELI Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük bildiriye imza atan akademisyenler hakkında soruşturma açıldığını belirterek, “21 kişi hakkında ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Devletin manevi şahsiyetini tahkir etmek’ gibi suçlardan soruşturma açıldı” açıklaması yaptı. Aynı konu kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca da soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi.

BABA OĞUL İMZALADILAR

PROF. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, 1945’te Ankara’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İktisat doktorası yaptı. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Yeni Aktüel, Sabah, HaberTürk gazetelerinde yazdı. Bildiride imzası bulunan ve oğlunun evinde arama yapılan Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, Birgün gazetesi’nde, 04.03.2015 tarihinde yayınlanan röportajında Kürt sorunuyla ilgili şunları söylemişti: “AKP Kürtlerle anlaşmak zorunda, bu iş yürümüyor ya da Kürtlerin bir takım şeylerine tahammül etmek zorunda. Bir takım tavizler vermek zorunda” Prof. Dr. Barış Bora Kılıçbay, 1996 Ankara Üniversitesi Radyo-Televizyon- Sinema bölümü mezunu. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Emekli Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay’ın oğlu. Şu an Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğretim üyesi

HDP ADAYI DA GÖZALTINA ALINDI

Prof. Dr. Nilay Etiler: Tıp Fakültesi halk sağlığı bölümünde görev yapıyor. Bir önceki yerel seçimlerde HDP Kocaeli Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayıydı.

Prof. Dr. Zelal Ekinci: Tıp Fakültesi’nde, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda çalışmalar yürütüyor. Prof. Dr. Mehmet Cengiz Erçin: Tıp Fakültesi’nde tıbbi patoloji bölümünde öğretim elemanı.

Prof. Dr. Ümit Biçer:Adli tıp bölümünde öğretim elemanı. Ayrıca daha önce Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı. Prof. Dr.

Onur Hamzaoğlu: Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden mezun. Dilovası ve Kandıra’da annelerin sütünde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmış sınır değerlerin üzerinde ağır metal saptanan bir araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşınca yankı yaratmıştı.

Prof. Dr. Veli Deniz: Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı’nda öğretim elemanı. Üniversitenin Toplumsal Sorumluluk Projeleri Koordinatörlüğü’nü de yürütüyor.

Doç. Dr. Özlem Özkan: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksekokulu’ndan mezun.

Doç. Dr. Yücel Demirer: ABD’de de Fisk Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi gördü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim elemanı.

Doç. Dr. Aynur Özuğurlu: Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi, Ankara Üniversitesi Mülkiye kökenli.

Doç. Dr. Gül Köksal:Mimarlık, Restorasyon bölümü öğretim üyesi. Yrd. Doç. Dr. Burcu Yakut: Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü kökenli.

Yrd. Doç. Dr. Derya Keskin Demirer: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi.

Yrd. Doç. Dr. Güven Bakırezer: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi.

Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu: Çalışma Ekonomisi öğretim elemanı. Yrd.

Doç. Dr. Mahmut Hakan Koçak: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü öğretim üyesi.

Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir Özdinç: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, öğretim üyesi.

Yrd.Doç.Dr: Mehmet Ruhi Demiray: Siyaset Bilimi öğretim elemanı. Araş. Gör. Adem Yeşilyurt: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Hocaların kapıları işaretlendi!

GAZİ ve Kırıkkale üniversitelerinde, bildirgede imzası bulunan 3 akademisyenin kapısı işaretlendi. Gazi’de Doç. Dr. Kemal İnal ve Doç. Dr. Betül Yarar’ın kapısına “Gazi İletişim Ülkücüleri” imzasıyla bırakılan kağıtta, “PKK’ya destek veren Betül Yarar’ı üniversitemizde istemiyoruz”, “PKK’ya destek veren Kemal İnal’ı üniversitemizde istemiyoruz” yazıları yazıldı.

Bugün olsa asla imzalamazdıma

Erzurum Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Ramazan Kurt savcılık sorgusunun ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Kurt savcılık sorgusunda bildiriye içeriğini tam olarak bilemeden imza attığını, bugün ayrı bildiriye imza atmayacağını da söyledi. Evinden gözaltına alınınan Kurt’un Emniyet’te susma hakkını kullandığı, savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Kurt savclık ifadesinde ise şöyle dedi: “Ben bir felsefeci olarak memleketteki fikir ve düşünce hayatını bir nebze de olsa yükseğe taşımak için eleştirel kimliğimi ön plana çıkarmak zorundayım. Toplumsal meselelerle ilgili barıştan, hukuktan ve evrensel ilkelerden hareketle bir tutum ve tavır takınılması gerektiğini, yegane meşru merci olan devletten beklemek zorundayım. Hiçbir örgütle bağım yok. Bunu sadece barışçıl bir niyetle imzalamış bulunmaktayım.”

 ‘PKK’ya çağrı yapılmaması eksiklikti’

SAVCI: Örgütten kastınız ne?

KURT: Orada hangi örgütle çatışılıyorsa o örgüt.

SAVCI: Tam olarak hangi örgüt? KURT: PKK’ya çağrı yapılmaması eksiklikti.

SAVCI: PKK’yı bir terör örgütü olarak görüyor musunuz?

KURT’UN AVUKATI CELAL ZONGULDAK: Böyle bir soru soramazsınız. Bu soru hukuki bir soru değildir. Doğrudan yönlendirmeye çalışıyorsunuz.

SAVCI: Bildiri bugün yayınlansa yine de imzalar mıydınız?

KURT: İmzalamazdım.

SAVCI: Devletin gerçekten kıyım yaptığını düşünüyor musunuz?

KURT: Kanaat ve inanç bildirmeme yönünde olan bu soruya cevap vermek istemiyorum. Ben bir felsefeci olarak memleketteki fikir ve düşünce hayatını bir nebze de olsa yükseğe taşımak için eleştirel kimliğimi ön plana çıkarmak zorundayım. Toplumsal meselelerle ilgili barıştan, hukuktan ve evrensel ilkelerden hareketle bir tutum ve tavır takınılması gerektiğini, yegane meşru merci olan devletten beklemek zorundayım. Hiçbir örgütle bağım yok.

‘Bildiri kapkara, bunlar zalimler ve alcaklar’

Akademisyenlerin imzaladığı bildiriyi Sultanahmet’teki anmada değerlendiren Erdoğan, “Profesör, doçent olması kimseyi aydın yapmaz. Bunlar kapkara insanlar. Bunlar zalimdir, bunlar alçaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Sultanahmet’te patlama yaşanan noktaya karanfil bıraktıktan sonra gazetecilere açıklama yaptı. ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisiyle ilgili konuşan Erdoğan, terörist saldırıları hatırlatarak şunları söyledi:

Onlar da aynı suçu işlediler

“Bütün olanlar karşısında kalkıp da kapkara bir bildiri yayınlayıp o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri tekrar kınıyorum. Şiddetle kınıyorum. Milletimizin kimin kim olduğunu daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent olması kimseyi aydın yapmaz. Bunlar kapkaranlık insandır. Bunlar zalimdir, alçaktır. Çünkü zalimlerle beraber olan zalimdir. Katliam yapanla beraber olanlar katliam içerisinde olduğu için onlar da aynı suçu işlemişlerdir. Çınar’da olan hadisede o yavrular babasıyla şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde’yi acaba bu kapkaranlık akademisyenler nereye koyacak. Bunun katillerinin yanında olmayı vicdanlarına nasıl sığdırıyorlar? Açıkça ifade etmek istiyorum. Yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını, anayasamız ve yasalara ters bu hareketleri nedeniyle göreve davet ettim. Dün yaptığım konuşmada davet ettim. Atılması gereken adımların süratle atılması gerektiğini, bunlar da ne yapacaklarsa gidip orada yapsınlar. Siyaset yapmak isteyenler parlamentoda siyasetlerini yapsın. Ama parlamentoda bunu yapamıyorlarsa onlar da gidip hendek kazsınlar, dağa çıksınlar. Çünkü millletimizin bu noktada niçin görev verdiğini de çok iyi biliyorum. Tekrar başımız sağolsun diliyorum.

 ‘Okumadan neden imzalar’

BİLDİRİYE tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Allah aşkına bu akademisyen dostlarımız, okumadan bir metne niye imza atarlar? Niye bir topluluk psikolojisi içinde, ‘madem şu arkadaşım da atmış ben de atayım’ derler. Birçok tanıdığım akademisyenden ‘Biz de okumadan imza atmışız’ diye mesajlar gönderenler oldu, teşekkür ediyorum. Bilim insanının en önemli vasfı da hata varsa bundan dönebilme erdemi göstermek” dedi.

CHP: Demokrasiye bu yeni bir leke

CHP’den yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “CHP, her türlü terörü amasız fakatsız ve lakinsiz şiddetle kınar ve lanetler. Terörün insanlık suçu olduğunu kabul eder. Bildiriye imza atan 1128 akademisyen üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü. Devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz.

‘Eleştiri yapmak hainlik olamaz’

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, “Söz konusu akademisyenler tarafından dile getirilen görüşlere katılmamamız durumunda bile, bu baskının, süregelen şiddetin sebepleri ve çözüm yollarıyla ilgili Türk toplumu içindeki meşru siyasi tartışmalar üzerinde dondurucu bir etkisi olmasından endişe ediyoruz. Şiddetle ilgili endişelerin ifade edilmesi, teröre destek vermek ile eşdeğer değildir. Hükümet e

Ölümle yaşam arasında 6 saniye

İSTANBUL Sultanahmet’te 10 kişinin ölümü, 15 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının ayrıntıları ortaya çıktı. ‘RDX’ ve ‘TNT’ karışımı patlayıcıların bulunduğu intihar yeleği giyen ve Sultanahmet Camisi D Kapısı’ndan çıkarak meydandaki turist kafilesinin yanına gelen canlı bomba Nabil Fadlı’nın saat 10.20 sıralarında üzerindeki 2 el bombasından ilkinin pimini çektiği anlaşıldı. El bombası patlamazken pimin sesini duyan rehber Sibel Şatıroğlu çevresindekilere Almanca “Kaçın” diye bağırdı. Bu sırada Fadlı ikinci el bombasının pimini çekti. Standart el bombasının pimi çekildikten 3 saniye sonra patladığına dikkat çeken yetkililer, ikinci bombanın patlamasına kadar geçen 6 saniyelik sürenin ve rehberin ‘kaçın’ uyarısının daha çok ölümle sonuçlanabilecek saldırının etkisini sınırladığını belirtti. Gözaltındaki 7 kişinin ise sorgusunun sürdüğü bildirildi.

Patlama saatinde, aynı yerde

Yusuf Yazvuz

YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Saldırıda ölenler, dün de vatandaşlar ve turistler tarafından anıldı. Üç gün önce canlı bombanın saldırısı sonucu yaşamını yitiren 10 Alman vatandaşını anmak isteyenler, patlamanın olduğu saatte aynı yerdeydi. Çok sayıda vatandaş ve turist, olay yerine karanfil bırakıp, dua etti, anmada bulundu. Turistlerin, yanlarında getirip bıraktığı ölenlerin adlarının bulunduğu kıyafetler ve çeşitli dillerde yazılmış, “Barış”, “Terörü lanetliyoruz” yazılı pankartlar dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma namazını kıldığı Sultanahmet Camisi’nde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de özel bir hutbe okudu. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde, polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri alarak alanı boşalttı.

‘İfadeye gelmeyi düşünmüyorum’

İlknur Sargut – Onur Barış
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

HARVARD Üniversitesi’nde Abdullah Gül’e sorduğu soruyla tanınan Dr. Emrah Altındiş, üniversitenin Tıp Fakültesi’nde, mikrobiyoloji bölümünde çalışıyor. 2011’den bu yana ABD’de. Altındiş, oğlunun mezuniyet törenine giden Abdullah Gül’e “Türkiye’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz” diye sormuştu. Sorunun ardından zor günler geçiren Altındiş, tehdit edildi, hakaret mektupları aldı. Geçen günlerde ‘Barış İçin Akademisyenler Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attı. Son göz altılardan sonra twitter üzerinden “Barış çağrımızdan ötürü benim de içinde olduğum BarışİçinAkademisyenler e 301’den soruşturma açılmış, onur duydum” iletisini paylaştı.

Çocuklar için imzaladık 
Yrd. Doç. Dr. Murat Cem Mengüç

Seton Hall Üniversitesi’den Mengüç, gözaltı kararlarıyla ilgili Yeni Yüzyıl’a konuştu: “Barışa inandığım ve desteklediğim için bu belgeye imzaladım. Çocukların zulüm görmediği bir dünyanın arzusu içinde olduğumuz için bu belgeyi destekledik. Suç işlediğime inanmıyorum. Bunu savunmak için işimi gücümü bırakıp gelmek ne kadar akıllıca olur bilmiyorum. Ama bir birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermek açısından gelmem gerektiğine inanırsam ve tarihler uygun olursa tabii ki gelirim.”

Alevi Uzmanı Bilim kadını Yrd. Doç. Dr. Ayfer Karakaya:

AKADEMİK kariyerini sırasıyla Cornell ve Harward üniversitelerinde sürdükten sonra, şu anda Virginia’da William and Mary Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak devam ediyor.

Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. Arif Dirlik (76):

1964’te Robert Koleji Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001’e kadar Duke Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra Oregon Üniversitesi’ne geçti, 2006’da emekli oldu.

İslam çalışmalarda otorite Doç. Dr. Aslı Iğsız:

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü mezunu. Hacettepe Üniversitesi Fransız dilinde yüksek lisans yaptı. New York Üniversitesi’nde Ortadoğu ve İslam çalışmaları yapıyor.

Siyaset bilimi uzmanı Öğretim Görevlisi Ayça Alemdaroğlu:

ODTÜ ve Bilkent’te siyaset bilimi ve sosyoloji okudu. Northwestern Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam ediyor.

YURT DIŞINDAKİLER NASIL SORUŞTURULACAK

1 – Hakkında arama, el koyma ve yakalama kararı bulunan kişiler adreslerinde bulunamazsa muhtar, apartman yöneticisi ya da avukatı varsa onun nezaretinde ikameti açılacak ve işlemler bu şekilde tamamlanacak,

2 – Hakkında yakalama kararı bulunan kişi adresinde bulunamaz ve yurt dışında olduğu kesinleşince yurda dönüşü sırasında havalimanında gözaltına alınarak adliyeye çıkarılacak

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir