Avrupa’ya gitti, star oldu

BU yıl Mayıs ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de 61’inci kez düzenlenecek olan Eurovision’da Türk müzisyen Serhat Hacıpaşalıoğlu, San Marino adına yarışmaya katılacak. Hacıpaşalıoğlu, bir ilke imza atarak başka bir ülke adına Eurovision’da yarışacak ilk Türk şarkıcı olacak. Şarkıcı, ilk olarak 10-12 Mayıs’taki yarı final elemelerinde ter dökecek. Hacıpaşalıoğlu, başarılı olursa 14 Mayıs’taki büyük finale katılmaya hak kazanacak.

TRT’de program sundu

Hacıpaşalıoğlu, ilk olarak 1994’te End Productions isimli bir yapım şirketi kurarak yapımcılık kariyerine adım attı. Yine o yıl TRT’de “Riziko!” adlı yarışmanın sunuculuğunu yaptı. Sanatçı, buradaki müzik kariyerinin ilk adımlarını ise 1997 yılında ‘Rüya Ben Bir Daha’ isimli single çalışmasıyla attı. 2004’te “Total Disguise” isimli şarkısını Viktor Lazlo ile seslendirdi, 2006’da ise “Chocolate Flavour” şarkısını piyasaya sürdü. Düet çalışmalarına dünyaca ünlü Tamara Gverdtsiteli ile devam etti.

Beş hafta zirvede kaldı

Elde ettiği uluslararası başarılara rağmen Türkiye’de istediği noktaya gelemediğini düşünen sanatçı 2014 yılında kariyerine Almanya ve Fransa’da devam etme kararı aldı. Aynı yıl çıkardığı Je M’Adore (Sana Tapıyorum) isimli şarkısı ile sevenlerinin karşısına çıkan sanatçı bu şarkı ile Almanya müzik listelerinde beş hafta boyunca zirvede kaldı. Sanatçı geçtiğimiz yılın ortalarında Son Marino’ya yerleşme kararı aldı. Hacıpaşalıoğlu en son iki ay önce düzenlenen 43. Pantene Altın Kelebek Ödül töreninde Je m’adore ve There must be a way (Bir Yolu Olmalı) şarkılarıyla İstanbul’da sahne aldı.

Gerçek mesleği diş hekimliği

Serhat adıyla tanınan Ahmet Serhat Hacıpaşalıoğlu, 1964 İstanbul doğumlu. Sanatçı, Beyoğlu’ndaki İstanbul Özel Alman Lisesi’nde öğrenim gördü. 1988’de ise İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2010’dan beri İstanbul Alman Liseliler Derneği başkanlığı ve 2013’ten beri İstanbul Özel Alman Lisesi İdare Derneği yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

Beş mikro devletten biri

SAN Marino Avrupa’nın beş mikro devletinden birisi. Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunuyor. Dünyanın en eski ülkelerinden biri olan ve en eski cumhuriyeti olan San Marino’nun nüfusu 32.576.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir