Bilim Teknoloji ve Kültür Sanat’ta 2015

2015’in en iyi beş filmi!

2015 yılı sinema sektörü için verimli bir yıl olarak geride kaldı. İşte geride bıraktığımız yılın, internetin görsel hafızası olarak bilinen IMDB sitesi tarafından listelenmiş en iyi beş film

İNTERNETIN film hafızası ‘Internet Movie Database’ (IMDB) 2015’e damgasını vuran ilk beş filmi açıkladı. Yüz binlerce kullanıcının oylarıyla seçilen filmler, Star Wars hayranlarını biraz şaşırtsa da, liste takipçilerinden tam not aldı. İşte 2015’in en iyi filmleri:

1 The Martian – Marslı

Endy Weir’ın kaleminden çıkan ve deyim yerindeyse beyazperdede ete kemiğe bürünen The Martian filmi, 2015 yılının en iyi filmleri listesinde zirvede yer almayı başarıyor. Ridley Scott tarafından yönetimi üstlenilen ve ünlü oyuncu Matt Damon isminin başrolünde yer aldığı Marslı filmi, gerçek dünya bilimi ile de paralel bir seyir sunuyordu.

2 Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens – Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor, mazide yer etmiş bir efsaneyi günümüze taşıyor. Sinemaya ilgili olan hemen her kimse tarafından bilinen ve yorumlanan Star Wars film serisi, 2015 yılıyla beraber yeniden canlandırılmış oldu. Büyük bir bekleyiş ve heyecan ile yeniden beyazperdeye çıkan Star Wars: The Force Awakens ne kadar beklentileri karşıladı bilinmez ancak, 2015 yılının en iyi 2. filmi olmayı başarmış durumda…

3 The Revenant – Diriliş

1820’li yılları konu alan Drama filmi The Revenant-Diriliş, intikam peşine düşen bir adamı tüm yönleriyle seyirciye yansıtmayı amaçlıyor. Alejandro G. Iñárritu’nun yönetmenliği üstlendiği ve ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio isminin başrolünü oynadığı The Revenant filmi, etkileyici senaryosu ile listenin üçüncü sırasında yer ediyor.

4 Ex Machina – Yapay Zeka

2015 yılının öne çıkan Bilim-Kurgu filmlerinden olan Ex Machina, yine 2015 yılında sık sık gündeme farklı tartışmalar ile gelen Yapay Zeka konusu ele alıyor. Yapay Zeka kavramına çok farklı bir yaklaşım getiren Ex Machina, aslında gerçek anlamda Yapay Zeka yapısının insandan nasıl farklı bir kavrama yetisine sahip olduğunu gösterir nitelikte…

5 It Follows – Takipçi

Korku, gizem ve mecera öğelerini bir araya getiren It Follows filmi, konusu bakımından 2015 yılının nadir filmlerinden…

Geride bıraktığımız yıla damgasını vuran ödüller

Türkiye bilimde ilk Nobel’ini aldı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin düzenlediği Nobel Ödülleri’ni geride bıraktığımız yılda ilk kez bir Türk kazandı. Kimya dalında Nobel’e layık görülen Aziz Sancar, 2015’e damgasını vurdu!

GERIDE bıraktığımız yılın en önemli olaylarından biride Aziz Sancar’ın Nobel Ödülü’nü kazanması oldu. Kimya dalında Nobel Ödülü’ne layık görülen Sancar, DNA Onarımı adlı çalışmasıyla bilim tarihine adını yazdırdı. 2015 Nobel Ödülleri’nde öne çıkan diğer isimlerse, Fizik Ödülü’nü kazanan kuantum fizikçileri Japon Takaaki Kajita ve Kanadalı Arthur McDonald, Edebiyat Ödülünü Belaruslu yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç kazandı. Barış Ödülü Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü oldu. Ayrıca Nobel Ekonomi Ödülü’nü 69 yaşındaki araştırmacı Angus Deaton kazandı. ‘Tüketim, yoksulluk ve refah’ konularındaki analizlerinden ötürü ödüle layık gösterilen Deaton, ‘tüketim kültürüne’ alternatif çözümler üretmeye çalışıyor. Ekonominin Nobel Ödülleri arasında farklı bir konumu var. Alfred Nobel bu alanda ödül verilmesini vasiyet etmedi. Bu nedenle Ekonomi Bilimleri Ödülü, 1968’den bu yana Alfred Nobel anısına İsveç’in merkez bankası Sveriges Riksbank tarafından veriliyor.

Oscar Ödülleri’nde şaşırtıcı sonuç ‘Birdman’

2015 yılının Oscar Akademi Ödülleri şaşırtıcı sonuçlara sahne oldu. 87. Oscar Akademi Ödülleri’nde ‘yılın en iyi filmini’ beklenmedik bir şekilde Birdman (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) filmi kazandı. Ödüle doymayan Birdman filmi ayrıca ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü Alejandro Iñárritu ile kazandı. Still Alice filminin başrolü Julianne Moore, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görülürken,‘ En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü Eddie Redmayne kazanmıştı.

Altın Palmiye Dheepan’a gitmişti

2015’in Cannes Film Festivali yıldızı Dheepan filminin yönetmeni Jacques Audiard olmuştu. Altın Palmiye ödülünü kazanan Dheepan filmini, Chroric filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Michel Franco, La filminde gösterdiği performansla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Vincent Lindon takip etmişti. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Carol filmindeki rolüyle Rooney Mara, Jüri Özel Ödülü ise Yorgos Lanthimos’un yönettiği The Lobster filmi kazandı.

Grammy’e Sam Smith damgası

MÜZIK dünyasının saygın ödülü Grammy’de geçtiğimiz yıla İngiliz sanatçı Sam Smith damga vurdu. Dört dalda ödüle layık görülen Smith, en iyi yeni sanatçı, en iyi şarkı, en iyi kayıt ve en iyi pop vokal albümüyle ödülleri topladı. 57. Grammy Ödülleri’nde Pharrell Williams, Rosanne Cash ve Beyonce de üçer dalda ödül alarak önemli bir başarı elde etti. Ödül töreninde Madonna, Beyonce, Katy Perry gibi birçok sanatçı şarkıları ve sahne şovlarıyla büyük beğeni toplamıştı.

Eurovision’da İsveç rüzgarı esti

GEÇTIĞIMIZ yılın Eurovision Ödülü, ‘Heroes’ adlı şarkısıyla İsveç temsilcisi Mans Zelmerlöw’e gitti. 27 ülkenin katılımıyla düzenlenen 60. Eurovision Ödülleri’ne Türkiye katılmamıştı. Yarışmada Azerbaycan temsilcisi Elnur Hüseynov, “Hour of the Wolf” şarkısıyla 12’nci sırada yer aldı. İkincilik ödülü ‘A Million Voices’ adlı şarkısıyla Rusya temsilcisi Polina Gagarina’ya, üçüncülük ödülüyse ‘Grande Amore’ şarkısıyla İtalya temsilcisi Il Volo’ya

Geçen yılki uzay yolculuğumuz

Oxford Üniversitesi’nden Astrofizikçi Selçuk Topal, 2015’in en önemli uzay çalışmalarını derledi. İşte geçen yıla damgasını vuran keşifler:

Dikine roket indirmek!

BU yılın son aylarında roket teknolojisinde inanılmaz bir gelişmeye imza atıldı. İlk kez, uzaya gönderilen bir roket geri dönüp Dünya yüzeyine dikine bir şekilde başarılı bir iniş yaptı. Bunu özel bir şirket olan Spa – ceX başardı. Bu inanılmaz başarı ile artık tekrar kullanılabilir roketlerin çağı başlamış oldu. Bu sayede hem uzaya çıkmak daha ucuza mal oldu, hem de giderek artan uzay çöpü sorununa çare üretildi.

Plüton’un gerçek yüzü

2015 yılı bize Plüton’un gerçek yüzünü de gösterdi. NASA’nın Yeni Ufuklar (New Horizons) adlı uzay aracı, Plüton’a yakın geçiş yaparak ilk kez gezegenin ayrıntılı fotoğraflarını gönderdi. Buzdan dağların ve ovaların olduğu cüce gezegen, beklentilerin aksine çok zengin bir yüzeye sahip. 2016 yılı içerisinde Plüton hakkında daha ilginç haberler duyabiliriz.

Mars hakkında yeni bilgiler

2015 yılının belki de en önemli olayı, Mars’ta suyun olduğuna dair en güçlü kanıtın bulunmasıydı. Mars’ın yamaçlarından aşağıya süzülen sulandırılmış tuz bileşiminin keşfi, bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. Mars’taki bir diğer keşif ise gezegenin atmosferini nasıl kaybettiğinin ortaya çıkarılmasıydı. Manyetik alanı olmayan bir gezegene Güneş rüzgarlarının neler yapabileceğini öğrenmiş olduk.

Uzayda besin üretildi

2015’in bir diğer önemli bilimsel gelişmesi ise uzayda marul yetiştirilmiş olması! Yerçekiminin ihmal edilebildiği bir ortamda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, ilk kez marul yetiştirildi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir