Kıraç’tan İstanbul seyircisini üzecek açıklama

TÜRK tiyatrosunda 53 yılı geride bırakan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) İstanbul’da Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu işbirliğiyle sahneye koyduğu ‘Kredi’ adlı oyun hem Ankara’da hem İstanbul’da seyircileriyle buluştu. Jordi Galceran’ın yazdığı, Deniz Yıldız’ın Türkçe’ye çevirdiği ve Mahir İpek’in yönettiği Kredi’nin Ankara prömiyeri için gelen Güven Kıraç ve Emre Karayel Yeni Yüzyıl’ın sorularını cevapladı. İspanya’da ekonomik kriz ilk sinyallerini vermeye başladığında yazılan ‘Kredi’; sistemin yarattığı borçlanmadan başlayarak ailevi ilişkileri ve nihayetinde insanların birbirine olan güvenini sorgulatıyor. Kredi almak için “söz”ün yeterli olup olmadığı sorularına yanıt aranıyor. Oyun 19, 22 ve 29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da, 11, 12 Şubat tarihlerinde ise Ankara’da seyredilebilir.

Oyun süreci nasıl gelişti, nasıl karar verdiniz ?

Emre Karayel: Mahir İpek bulmuş oyunu. O bana ulaştı, ‘oynar mısın’ diye. AST bir ayağının İstanbul’da olmasını istiyordu hep. Oyunu bana getirdi, ben çok sevdim. Güven abinin çok iyi olacağını söyledim. Onu aradık. Biraz kandırdık onu. AST’ ın Aysa Prodüksiyon’la yaptığı ilk oyunda oynamak bize nasip oldu.

Bu rolü ben oynamalıyım hissi oldu mu?

– Emre Karayel: Evet her oyun için olur. Yani, oyuncu bir metni okuduğunda önce metni sever, sonra bu metnin içinde kendine yakın gördüğü cezbeden, kaşıyan rolü bulur. O karakteri oynamak ister. Biz o cezbeden rolü bulduk.

Ankara’daki prömiyerinizde salon tamamen doluydu. Ankara’da olmakla İstanbul’da olmak arasında fark var mı?

– Güven Kıraç: Var var. Ankara’nın seyircisi her zaman karşısında çekidüzen verme ihtiyacı hissettiğimiz bir seyircidir. Buranın daha büyülü bir takip etme kültürü var. Uzun yıllar buraya gelen oyunlarla, devlet tiyatrosunun oyunlarıyla seyirci çok eğitimli ve iyi takip eden bir seyirci haline geldi. İstanbul bir metropol, orada biraz daha karmaşa hakim. Yani orada da meraklıları elbette gidiyor ama İstanbul, Ankara kadar değil diye düşünüyorum her zaman. Buranın seyirci potansiyeli daha yüksek. O yüzden biz de her zaman, her oyunumuzda Ankara’ya geldiğimizde bu heyecanı ve tedirginliği yaşıyoruz. Ankara bizim için bir mihenk taşıdır. Buradaki oyunun nasıl geçeceği ile ilgili ekstra heyecan taşıyoruz.

Oyunda sıkça geçiyor, “Söz teminat mıdır?

Güven Kıraç: Yani eser sergileniyor bence eskiden öyle şeyler varmış zaten. Sözün teminat sayıldığı. Birinin söz verip tuttuğu, onun karşı tarafa güven telkin ettiği günler varmış. Bunları yaşadık. Biz biraz ucundan yetiştik ama bizden önceki nesillerde söz senetti. Günümüzde pek öyle değil.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir