Nazım Hikmet’in anıları 30 bin dolara satışta

Vercihan Ziflioğlu
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Şişli Belediyesi tarafından önümüzdeki günlerde açılacak olan Nazım Hikmet Kültür Evi yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Belediye, kültür evinin içinde Hikmet’in 150 bin kitabından oluşan bir kütüphane olmasını planladı. Ancak eşyalara erişebilmek konusunda sıkıntı yaşanıyor. Oysa ki Nazım’ın birçok kişisel eşyası bugünlerde Urallar’da satışa çıkarıldı. Hem de 30 bin dolara… Şairle ilgili çalışmalar yürüten araştırmacı – yazar Melih Güneş ile Urallar’daki gelişmeleri, şairle ilgili çalışmalarını ve içinde bulunduğunu söylediği çıkmazı konuştuk.

Sevgilisi Galina, el koymuş

Nazım Hikmet’le ilişkisi olduğu ve ayrılırken tüm eşyalarına el koyduğu ileri sürülen hemşire Galina’nın, aynı zamanda KGB ajanı olduğu ve şaire zor günler yaşattığı da iddialar arasında yer aldı. Ünlü şairin Urallar’daki kişisel eşyalarını nasıl bulduğunu anlatan Melih Güneş, “Galina hakkında bilgim vardı fakat onun nerede yaşadığını bilmiyordum. Bir gazete kupüründen yaşadığı yeri öğrendim. Zaten o dönemde Moskova’da yaşıyordum. Üç saatlik yol kat ederek Urallar’a, Galina’nın yaşadığı yere ulaştım. Galina, Nazım Hikmet’ten ayrılırken tüm eşyalarına el koymuş ve noter aracılığıyla eşyalara fiyat belirlemiş” dedi. Galina’nın evine gittiğinde gördüklerini anlatan Güneş, şöyle devam etti: “Galina’ya ulaşmasam belki de kimse orada neler bulunduğunu bilmeyecekti. Orada Nazım’a ait aklınıza gelebilecek her şey var.” Galina’nın kısa bir süre önce hayata veda ettiğini belirten Güneş, mirasçılarıyla konuştuğunu söyleyerek “Galina, Nâzım’ın eşyalarını parça parça satmıştı. Mirasçıları da alıcı bekliyor. Eğer birileri çıkıp Nazım’ın eşyalarını onlardan almazsa geriye hiçbir şey kalmayacak; bu çok acı.” 10 yılı aşkın süredir, Nâzım’ın anısını yaşatmak, onun geride bıraktığı yayımlanmamış eserlerini gün yüzüne çıkartmak için mücadele verdiğini belirten Güneş, “Nazım Hikmet bunu hak etmiyor. Moskova’da Nazım’ın yayımlanmamış çalışmalarını bulduğumda Türkiye’de fırtına kopacak, sahip çıkılacak sandım ama yanılmışım” dedi.

20 eser külliyata alınmıyor

Nazım Hikmet’in son eşi Vera Tulyakova’nın kızı Anna’nın, Moskova’da ünlü şairin yaşadığı evi adeta bir mabet gibi koruduğuna dikkat çeken Güneş, “Çalışma odası sanki o hayattaymışçasına duruyor. Anna her şeyi karşılıksız Türkiye’ye vermeye hazır ama ilgilenen yok” diye konuştu. Usta şairin 20’yi aşkın yayımlanmamış eserini gün yüzüne çıkartmasına rağmen bu şiirlerin Nazım Hikmet külliyatına eklenmediğini belirten Güneş, “İlgisizlik mi, tembellik mi yoksa başka bir gerekçesi mi var, anlamış değilim” dedi

Vera’nın kızı Türkiye’ye Güneş’in verdiği bilgiye göre önümüzdeki günlerde Vera Tulyakova’nın kızı ve torunları Türkiye’ye gelecek. Şişli Belediyesi’ne bağlı Nazım Hikmet Kültür Evi’nin açılışı, Arif Keskiner ve Melih Güneş’e ait ortak bir proje olan “Nazım’ın Evinde, Vera’nın Sofrasında” isimli sergiyle yapılacak.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir