Burası Türkiye şansın varsa Star’sın

YENİ YÜZYIL GAZETESİ ÖZEL

Şarkısında ‘Cesaretim Yok’ diyen Suadiye, dış görünüşündeki cesaretiyle de hem kulağa hem göze hitap ediyor. Dünyanın en köklü okullarından SAE Technology College’de ses mühendisliği eğitimini sürdüren Suadiye, Rengarenk’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Müzikle uğraşmaya nasıl başladınız?

Dört yaşında anaokulunda sesimin güzel olduğunu söyleyip şarkı söylettiriyorlardı. Bu durum yıllarca böyle sürdü. Müzikten hiç kopmadım. Korolarda solist olarak şarkılar söyledim. Piyano ve şan dersleri aldım. Lisede grup kurup solistliğini yaptım. Bana çocukluğumdan bu yana yakınımdaki herkes “Sen büyüyünce şarkıcı olacaksın” derdi. Şaka gibi yıllar sonra gerçek oldu. Profesyonel müzik hayatıma ailemin desteğiyle girdim ve karşıma çıkan fırsatları değerlendirdim.

Müzik sektöründe var olmak için nasıl bir mücadele verdiniz?

Kendimi ispatlamak için mücadele etmek bana uygun bir kelime değil gibi. Ben iyi müzik yapmak ve her yaptığım projenin daha iyisini yapmak için çalışıyorum ve bunu yaparken büyük keyif alıyorum. Albüm çıkarmak milyonlarca güzel sesli insanın arasından tabii ki zor. Şanslıysan star olabiliyorsun. Değilsen, senin gibi yetenekli çok insan var.

MANTIĞIMA UYMAYAN BİR DURUMDA CESARETLİ OLAMAM

Gerçek hayatta ne kadar cesaretlisinizdir?

Ben genelde mantık doğrultusunda hareket ederim. Mantığıma uymayan bir durumda cesaretli olamam. Risk almayı pek istemem. Entrika sevmem. Şarkıda âşık olduğu adamla anlaşamayan bir kadın var. Artık çok yorulmuş ama sevgisi çok güçlü olduğu için acı çekiyor ve ondan ayrılmaya cesareti yok. Halbuki tam tersi, cesareti var. Kendisini günden güne mahveden bir ilişkiyi sürdürüyor. Kısacası kendini ateşe atıyor.

Peki aşk acısı, ayrılık, vazgeçmek ve gitmek için neler söylemek istersiniz? Biz acı çekmek için âşık olmayız ki?

Asıl cesaret aşka başlamaktır. Ayrılmak zaten sonunda olacak. Ben aşkımdan değil alıştığımdan gidemiyorum. Eski oyuncaklarımı bile saklarım hâlâ.

İyi şarkı duyduğunuz zaman bu şarkıyı ben okusaydım diye tatlı bir kıskançlık yaşıyor musunuz hiç?

Yaşamıyorum. Ben öyle şeyleri beynimde bitirdim. Benim olmayan zaten bir başkasınındır. Daha güzelini bulursunuz sorun değil.

Aynı zamanda siz de şarkı yazıyorsunuz. Yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

En büyük ilham aşktır. Aşk, mutluluktan uçurur aynı zamanda sizi öldürür. Sevgi ve nefreti içinde barındıran tek duygudur. Bazen nefes alamayacakmış gibi hissederiz ki bu kadar güçlü ve çaresi olmayan bir duygu olmasaydı bu kadar güzel şarkılar çıkmazdı diye düşünüyorum. Aşkı bulduğumuz zaman kaybetmemek lazım yoksa böyle acı dolu şarkıları daha çok dinleriz.

Müzik dışında neler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Spor ve dans âşığıyım. Sürekli derslerim olur. Kostüm provaları, klip, konser, fotoğraf çekimleri için alışverişe büyük zaman harcarım. Seyahat etmeyi çok severim, küçük tatiller yaparım.

Müzik sektöründe kalıcı olacağınıza inanıyor musunuz?

Sahnede yaşlanmak, tüm hayatımı müziğe adamak istiyorum.

Kimlerin müziğinden etkileniyorsunuz?

Tek bir kişiden etkilenmek doğru değil. Müzik yelpazem çok geniş her tür şarkıyı ve şarkıcıyı dinlerim. Etkilendiğiniz kişilerin aynısı olursanız kendimiz olamayız. Ruhuma yakın hissettiğim her yönüyle çok beğendiğim üç isim var. O da Zeki Müren, Tarkan ve Ajda Pekkan.

TEK BAŞINA YETENEK YETERLİ OLMUYOR

Yurt dışına açılmak gibi idealleriniz var mı?

Yurt dışına açılabilmek ve tanınıp başarılı olmak için tek başına sanatçının yetenekleri yetmiyor. Evet İngilizce bir albüm çıkarabilirsiniz hatta 10 ayrı ülkede yayımlanabilir fakat bu şekliyle bana göre yurt dışına açılmış olmuyoruz. Türk bir şarkıcının yurt dışına açılabilmesi için dünyaca ünlü yapım firmalarının bir tanesinin projesi olursunuz, size büyük yatırım yapar ve sizi star yapar. Türkiye’de müzik üretmek bana büyük heyecan veriyor. Yurt dışına açılmak gibi bir hayalim hiç olmadı ama ülkemi yurt dışında düzenlenen uygun yarışma veya platformlarda en iyi şekilde temsil etmek isterim.

ÖNEMLİ OLAN SABIR VE İSTİKRAR

Sektörden istediğinizi alabildiniz mi?Endişeleriniz var mı?

Markalaşmak zor bir iştir ve zaman alır. Bu müzik sektöründe de öyle; sanatçı ve şarkı üründür. Ben çıkardığım her şarkıyı kariyerim için bir basamak olarak görüyorum. Burada önemli olan sabır ve istikrardır. Şarkı çıkartırsın projen güzelse sektör sahiplenir, değilse sahiplenmez. Korku ve endişe içinde sanat yapamayız. Sakin ve inançlı olmak gerekiyor.

 Şarkıları seçerken ne önemli?

Şarkıcının tavrına, tarzına uygun sözler gerekir ki, üzerine otursun. Sözlerin bir mesaj vermesi elbette önemli ama daha önemlisi müzikle bir bütün olup keyif verebilmesidir.

Yeni çalışmanızı anlatır mısınız?

Şehrazat Hanım ile bir gün sabahtan akşama kadar sohbet ettik. Bana anılarını, tecrübelerini anlattı. Bundan ortalama 20 yıl önce kaydettiği yüzlerce kaset geldi önüme, hiç beklemiyordum. Gerçekten çok kıymetli bir insan. Üzerinde şarkı isimleri yazıyordu ve dinledik. O an çok heyecanlanmıştım. Benim için unutulmaz bir anı. Kendisine çok büyük saygım ve sevgim var. İskender Paydaş’la bundan bir yıl önce başka bir şarkımız çıkacaktı ama fırsat ve şans ‘Cesaretim Yok’ şarkısından yana oldu. İskender Paydaş müzik kariyerim boyunca çalışmak istediğim, şarkılarıma dokunmasını istediğim bir isim. Projenin prodüktörü Özgür Aras. Çok başarılı isimlerden oluşan bir iş yapmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir