Domuz gribi panik yarattı

Gül KABA – Hakan ŞENER – Erkant UYSAL
Yeni Yüzyıl Gazetesi

HAVALARIN soğumasıyla birlikte onlarca kişi, hastanelere akın ederken, domuz gribinden ölenlerin sayısında çelişki yaşanıyor. Bakanlık, “Panik yapmayın” çağrısında bulunuyor ancak ülkenin çeşitli yerlerinden domuz gribinden ölüm haberleri geliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dün, AK Parti’nin Afyonkarahisar Kampı’nda, domuz gribi konusunda açıklama yaptı. ‘Panik yapmayın’ çağrısında bulunan Bakan Müezzinoğlu, “Şu an itibarıyla domuz gribi teşhisiyle salt ölen vaka sayımız iki. Vefat edenlerin tamamının ‘H1N1’ virüsünden ölmüş gibi kamuoyuna deklare etmek, paniğe sebep oluyor. Bu doğru değil” dedi. Yeni Yüzyıl Gazetesi, domuz gribi şüphesiyle ölenlerin ailelerine ulaştı.

Eşimin ateşi yoktu

Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 47 yaşındaki Aysel Yıldız, dört gün yoğun bakımda kaldıktan sonra tedavi gördüğü Adıyaman Devlet Hastanesi’nde öldü. Ev hanımı Yıldız’ın esnaf eşi Mehmet Yıldız, “Eşimin kronik hiçbir rahatsızlığı yoktu. Her şey çok ani oldu. Zaten eşimi dört gün içinde kaybettik. İlk söylenen domuz gribi olmadığıydı. Ama öldüğü gece pozitif olarak söylediler” diye konuştu.

Sağlık Müdürü yalanladı

Konya’da ise yüksek ateş ve kusma şikayeti üzerine hastaneye kaldırılan 4 yaşındaki Hasan Tozoğlu, yaşamını yitirdi. Doktorlar, çocuğun `domuz gribinden (H1N1) öldüğü’ tanısını koyarken, Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz ise çocuğun domuz gribinden ölmediğini söyledi.

Kızını ziyarete gitti, öldü

Bayburt’ta yaşayan 45 yaşındaki Vedat Kılıç da, geçen günlerde grip nedeniyle yeğeniyle birlikte Bayburt Devlet Hastanesi’ne gitti. İlaç alan Kılıç, hastaneden ayrılarak evinde dinlenmeye çekildi. Ardından Trabzon’un Arsin İlçesinde okuyan kızını ziyarete giden Kılıç, yüksek ateş nedeniyle Trabzon Ahi Evran Devlet Hastanesi’ne gitti. ‘H1N1’ virüsüne yakalandığı belirlenen Kılıç, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

‘İlaç bulunmuyor diye bir şey yok’

BAKAN Müezzinoğlu, gribal enfeksiyonların önlenmesi açısından öncelikle çocuklar olmak üzere bütün vatandaşların hijyen açısından tedbir alması, sulu gıda tüketmesini önerdi, el ve ağız sağlığına azami ölçüde dikkatin önemine vurgu yaptı. Grip aşısı ve ilaçlarla ilgili bir sıkıntının da söz konusu olmadığına vurgu yapan Bakan Müezzinoğlu, “Bakanlık olarak ‘Tamiflu’ ilacını bütün hastanelerimize, toplum sağlığı merkezlerine ücretsiz dağıtımını yaptık. ‘İlaç bulunmuyor’ diye bir şey bugün için söz konusu değil” diye konuştu.

KENT KENT YAŞANANLAR

NİĞDE: Niğde Devlet Hastanesi’nde yüksek ateş nedeniyle tedavi gören 45 yaşındaki F.S. adlı kadın hayatını kaybetti. Geçen günlerde de aynı şikâyetten 61 yaşındaki H.A. da hayatını kaybetmişti. Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, vatandaşların paniğe kapılmamasını, ölümlerin yüksek ateş ve akciğer enfeksiyonu tanısıyla zatürreden kaynaklanabileceğini söyledi.

KİLİS: Suriye’nin Azez kentinde çıkan çatışmada yaralanan 30 yaşındaki Suriyeli Ahmed Muhammed önceki akşam Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçirildi ve tedavi için Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Muhammed’in vücudunda ‘H1N1’ virüsüne rastlandı. Bunun üzerine Muhammed, yoğun bakım ünitesinde karantinaya alındı. Muhammed, dün sabah yaşamını yitirdi.

GAZİANTEP: Gaziantep’te, grip rahatsızlığı nedeniyle Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’ne başvuran 2 kadın, domuz gribi şüphesiyle karantinaya alındı. Kadınların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

MANİSA: 53 yaşındaki Meral Kaçira da yaşamını yitirdi. Manisa Sağlık İl Müdürü Metin Kaplan, Kaçira`da, domuz gribi virüsü tespit edildiğini doğruladı ancak KOAH ve diyabeti olan Kaçira’nın bu virüs için risk grubunda olduğunu söyledi.

ÇANKIRI: İki hafta önce Çankırı Devlet Hastanesi’nde vefat eden 84 yaşındaki bir hastadan alınan kan numunelerinde H1N1 virüsüne rastlandığı öğrenildi.

ŞANLIURFA: Şanlıurfa’da domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan 82 yaşındaki Süheyla Aktar, hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da yüksek ateş şikâyetiyle hastanelere başvuran 7 kişinin ise tedavisi sürüyor

İSTANBUL: Kartal’da 10 gün önce solunum yolları enfeksiyonu ve yüksek ateş şikayetiyle başvuran 57 yaşındaki Sabri Ö., domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı. Sabri Ö., önceki akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Hastanede domuz gribi şüphesi taşıyan 3 kişinin tedavisi sürüyor. Trabzonlu olan 44 yaşındaki Günay Ç. adlı kadın da Gebze’de sevk edildiği hastanede hayatını kaybetti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir