Domuz gribinden korunma yolları

Nazmiye Köser
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

Ülkemizde bir hafta içinde 3 kişinin ölümüne neden olan, herkesin korkulu rüyası domuz gribini Liv Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Karakoç değerlendirdi. Koç’a göre bu hastalığa yakalanma riskinin en yüksek olduğu kişiler kronik hasta ve çocuklar.

BELİRTİLERİ DİKKATE ALIN

Domuz gribinin belirtileri tıpkı mevsimsel grip gibidir. Ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı, ishal gibi şikayetler olabilir. Gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler yüksek risk taşır. Grip virüsü her yıl değişime uğrar. Bu nedenle grip aşının da her yıl tekrarlanması gerekir.

KORUNMAK İÇİN ALTIN KURALLAR

Domuz gribinden korunmak için, Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

SIK SIK TEMİZLİK YAPILMALI

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

HAMİLELİKTE psikolojik riskler

Hamilelik döneminde ortaya çıkabilen depresyon, travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik problemler anne adaylarını etkileyebilir.

Hamile kadınların gebelik döneminde en çok psikolijk sorunların başında depsesyon geliyor. Hamilelik kadında yol açtığı fiziksel değişimle değil, duygusal ve psikolojik yansımalarıyla da, anne adayları için, yeni bir sürecin başlangıcını oluşturuyor. Medilife Hastanesi’nden Klinik Psikolog Nurdan Gündoğdu bu konuya dikkat çekti. BEBEĞİN İHTİYAÇLARI ARTAR Nurdan Gündoğdu, “Doğum öncesi ve sonrası annenin depresyona girme riski artmaktadır. Anne depresyon sebebiyle kendine ve bebeğine bakamaz hale gelebilir. Bu, bebeği olumsuz etkileyecektir. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanamaması, bebeğin ilerleyen hayatında zorluk yaşamasına neden olabilir” açıklamasında bulundu.

Güzel gülümsemenin sırları

Diş Hekimi İlker Arslan, güzel bir gülümsemenin en önemli bileşeni olan dişlerdeki bozukluğu yeni bir sistemle düzeltiyor. Dijital Gülümseme Tasarımı ile hastanın çeşitli yüz ifadeleriyle alınan fotoğraf ve videoları bilgisayar ortamında özel programlarda incelenip, hastanın yüz şekli, karakteri, yaşı gibi faktörlerde göz önüne alınarak en ideal estetik gülümseme tasarımları oluşturuluyor. Tasarım ile hasta için ideal ideal gülümseme oluşturulmaya çalışılır. Dijital gülümseme tasarımının bir diğer avantajı da dişten minumum doku kaybı ile protez uygulamalarının yapılmasına olanak vermesidir. Özellikle bu yöntem ile dişte çok az bazen hiç kayıp olmuyor.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir