Aleviler Şubat sonuna kadar cözüm bekliyor

İlknur Sargut
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

LİBERAL Düşünce Topluluğu (LDT) ve Haliç Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği, ‘Alevi Açılımında Çözüme Odaklanma’ çalıştayında topluluğun sorunları tartışıldı. Çalıştayın açılışını Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla yaptı. Üç oturumdan oluşan çalıştaya, LDT Genel Sekreteri Özlem Çağlar Yılmaz, LDT Alevî Araştırmaları Direktörü Şenol Kaluç, Yeni Yüzyıl Yazarı Doç. Dr. Hasan Yücel Başdemir, Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Kemal Bayram, Hacettepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yasemin Abayhan, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömer Çaha, Psikiyatr Nihat Kaya, Avukat Fatma Erdebir, geçtiğimiz günlerde Başbakanla bir araya gelen Alevi heyetinde yer alan Hüseyin Dedekargınoğlu ve Alevi Düşünce Ocağı’ndan Doğan Bermek katıldı.

Çoğu kez hayal kırıklığı yaşadık

Çalıştayda 2009 yılından bu yana hukuki statü konusunda kimlik isteyen Alevi vatandaşların talepleri “Cemevlerinin ibadethane ve ibadet yeri olarak tanınması, yalnızca cemevi olarak yasal metinlerde yer alması, mevcut yapılanmada dedelerin statüsünün korunması, cemevlerinin arazi tahsisi, su, yakıt gibi giderlerin karşılanması” şeklinde sıralandı. Hüseyin Dedekargınoğlu, hükümet tarafından birçok kez hayalkırıklığına uğratıldıklarını ifade ederek, Şubat’ta sonuç beklediklerini belirtti.

Türkiye’nin inanç politikası yok

TÜRKİYE’nin inanç politikası olmadığını vurgulayan Alevi Düşünce Ocağı’ndan Doğan Bermek, “Türkiye inançlara karşı nasıl tavır alacağını belirlerse Alevi, Ermeni, Yezidi, Süryani sorunları çözüme kavuşur” diye konuştu. Alevilerin din dersinden tarafsızlık beklediklerini belirten Bermek, “İnancımızı sürdürecek eğitim kurumlarına ihtiyacımız var. Dede- Zakir okulları istiyoruz. Üniversitelerde Alevilik ve tasavvufla ilgili kürsüler ve dinler tarihinin doğru anlaşılmasını istiyoruz. Samimi ve tarafsız kişiler din derslerini vermelerini talep ediyoruz” dedi.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir