Bakan Tüfenkci’den akademisyenlere tepki

Bakan Bülent Tüfenkci, Mersin İmam Hatipler Platformu tarafından Suphi Öner Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin istikrarı ve huzuru yakalamaya çalışırken birilerinin huzura ve kardeşliğe inat bu köprüleri yıkmak istediklerini söyledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da en gerekli olanın, İmam Hatip Liseleri sayısını ve niteliğini artırmak olduğunu söyleyen Bülent Tüfenkçi, şunları söyledi:

“Diyarbakır Çınar’da İrem bebeği katledenler, oradaki istirahat halindeki polislerimizi ve eşlerini katledenler, oranın mazlum halkına getirip o bombayı koyarken o yörede yaşayan bir sürü vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına neden olanlar, bu kardeşliği, barışı ve huzuru parçalamakla, oraya bir çukur açmakla neyi hedefliyorlar? Biz İmam Hatiplerde kardeşliği oluşturmaya çalışırken, bu imam hatiplerde yetişen insanlar bu ülkeye faydalı olsun, insanlığa faydalı olsun derken, o bombaları yerleştirenler, o bomba yüklü araçları mazlum insanların yaşadıkları yerleşim alanlarına koyanlar acaba neyin peşindeler? Tabi terör örgütüsünüz, oradaki insanlara zulüm etmek size zevk veriyor veya kendinizin birileri tarafından kullanılması hoşunuza gidiyor ama insanın, bebeğin, kadının, hastanelerin veya okulların bombalatılması hangi gerekçelerle izah edilebilir.”

Daha sonra Ak Parti İl teşkilatına giderek partililerle buluşan Tüfenkci, ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’ni ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci, ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ adıyla yayınlanan bildiriye imza atan akademisyenlere tepki gösterdi. Tüfenkci şöyle konuştu:

“Sözde akademisyenlerin tek taraflı olarak, içerisinde PKK terör örgütüne yönelik bir tek cümle dahi edemeyenlerin devleti eleştirmesini esnaf olarak yadsıyoruz. Eğer bir şey söz söylenecek, dur denecek bir şey varsa o bebekleri katledenlere, okulları yakanlara, esnafa kepenk kapattıranlara, sokaklara bomba döşeyip çukur açanlara söyleyin. Eğer siz gerçekten adil ve aydınsanız, aydın hassasiyeti içerisinde davranıyorsanız, ilk önce objektif olmalısınız. Devlet demokratik ve hukuk kuralları içerisinde mücadele ettiği için devlete laf söylemek kolay. O bölgede yaşayan akademisyenler, o bölgenin gerçeklerini görmüyor mu? Hadi batıda, yurt dışında yaşayanlar görmedi, siz görmediniz mi? Hadi gitsinler, dün Çınar’da yaşanan sivillerin ölümlerine izahat getirsinler.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir