‘Hrant Dink ile Ermeni Tahir Elçi ile Kürdüz’

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 9’uncu yılında yarın anılacak. Dink için 14.30’da Agos gazetesinin eski merkezinin önünde tören düzenlenecek. 24 Ocak 2016 Pazar saat 20:00 ‘de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği’nin Organizasyonu ile Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu düzenlenecek. Bu arada AKA-DER, dün “Hrant’la Ermeni, Tahir Elçi ile Kürdüz” başlıklı anma gecesi düzenledi.

Emniyet bürokratları yargılanacak

19 Ocak 2007 tarihinde saat 15.00 sıralarında Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Katil zanlısı Ogün Samast, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, kendi babası tarafından polise ihbar edildi. Ardından da Samsun otogarında sivil giyimli jandarma ve polis ekipleri tarafından yakalandı. Ölümümün 9’uncu yılında Dink suikastinde yargılananlara verilen cezalar ve halen devam eden yargı süreci ise şu şekilde sıralandı:

OGÜN SAMAST: Cinayetten dolayı 22 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Şimdi örgüt üyeliğinden yargılanıyor.

YASİN HAYAL: Cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Şimdi örgüt yöneticiliğinden yargılanıyor.

AHMET İSKENDER VE ERSİN YOLCU: Yasin Hayal’in arkadaşları. Tutuksuz yargılandıkları dönemde Ahmet İskender yurtdışına kaçtı. Her ikisi de cinayete yardım ettikleri gerekçesiyle 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ERHAN TUNCEL: Dink cinayetinden dolayı, 17 Ocak 2012’de beraat etti. Yargıtay ise kararı bozarak cinayete yardımdan tekrar hüküm kurulmasını istedi. Tuncel hapiste kaldığı süre göz önünde tutularak tutuksuz yargılanıyor.

TUNCAY UZUNDAL: Dink cinayetinden dolayı 17 Ocak 2012’de beraat etti. Yargıtay kararı bozdu. Tutuksuz yargılanıyor.

ZEYNEL ABİDİN YAVUZ: Dink cinayetinden dolayı, 17 Ocak 2012’de beraat etti. Yargıtay kararı bozdu. Tutuksuz yargılanıyor.

OSMAN HAYAL: 17 Ocak 2012’de beraat etti. Yargıtay, görüntülerde bulunan kişilerden birinin kendisi olup olmadığının netleştirilmesini isteyerek ona göre hüküm kurulmasını istedi ve kararı bozdu. Tutuksuz yargılanıyor.

İstanbul bürokrasisi sanık

CINAYETTE ihmali olduğu iddiasıyla 26 kamu görevlisi hakkında iddianame hazırlandı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve Emniyet de şapheliler arasında.

İstihbaratçıların cezası bozuldu

2008’de Trabzon’da 8 jandarma görevlisi hakkında görevi ihmal suçlamasıyla açılan davada Albay Ali Öz ve İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız ile birlikte 6 kişinin cezalandırılmalarına karar verildi. Karar Yargıtay tarafından bozuldu. Mart’ta tekrar duruşması yapılacak.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir