Korsan listeler havada uçuştu

CHP’de iki gün süren kurultayda tek aday olan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan seçilirken Parti Meclisi (PM) seçimlerinde hem Genel Merkez yönetimi hem de muhalif kanat temkinli davrandı. Genel Merkez yönetimi delegenin taleplerini kırmadan kendi yönetimini oluşturmak isterken muhalifler de genel merkezin anahtar listesini delmek için strateji geliştirmeye çalıştı. Salonda “CHP örgütünün listesi”, “Birlik ve kardeşlik listesi”, “Örgütün sesi listesi”, “Değişim ve kardeşlik listesi” adı altında çeşitli listeler dolaşmaya başladı. “Demokrasi, değişim ve kardeşlik” adı altında, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin olduğu iddia edilen anahtar liste de salonda dağıtıldı.

Islıklı protesto

Kurultay divanından, Kılıçdaroğlu tarafından gönderilen asıl listesinin “Örgüt anahtarlar listesi” olduğu, korsan liste olarak adlandırılan listelere itibar edilmemesi gerektiği anonsu yapıldı. Bu anonsu, çok sayıda partili ıslık çalarak protesto etti. Bunun üzerine divandan yapılan ikinci anonsta, protesto edilecek bir durumun söz konusu olmadığı, anahtar listenin delegelere ulaştırıldığı ifade edildi. Çarşaf listenin dağıtılmasından sonra parti yönetiminin anahtar listesi gönderildi. Genel Başkanlık seçiminin ardından Kılıçdaroğlu’nun PM’de görmek istediği milletvekillerini genel merkez yöneticilerine tek tek arattığı iddia edildi. PM’ye aday olan bazı milletvekili kendisine telefon gelmediği gerekçesiyle adaylıktan çekildi ve listeden ismini sildirdi. Kılıçdaroğlu’nun, delegenin de talebini dikkate alarak anahtar liste oluşturduğu ileri sürüldü.

Başvuru süresi uzatıldı

Divan Başkanı Murat Karayalçın tarafından PM ve YDK üyelikleri için başvuruların kurultayın birinci günü saat 22.00’de sona erdiği açıklanmıştı. Ancak bu sürenin ikinci gün saat 12.00’ye kadar uzatıldı. PM üye seçiminde “çarşaf liste” yöntemi uygulandı. Her delege, adaylar içinden 52 kişiyi işaretlediği için oylama süresi her aday yaklaşık 4-5 dakika sürdü. Kurultayda PM üye seçimi için delegeler, salonda kurulan 24 sandıkta oy kullandı. PM’ye aday olan partililer, salonda renkli görüntüler oluşmasına neden oldu. Standartlarda tanıtım yapıldı, afişler asıldı, eşantiyon dağıtıldı. Adaylar ve destekçileri, oy kullanacak delegeleri markaja aldı. PM adayları delegelerden tek tek oy isterken, kartvizit veya broşürlerini verip aday sıra numarasıyla oy istedi. PM seçimlerinde delege sayısı açısından özellikle İzmir ve İstanbul delegesi kilit rol oynadı. Muharrem İnce cephesinde anahtar liste çıkarmak veya içinde İstanbul, izmir il başkanlıkları ve Baykal ekibinin bulunduğu ittifak ile ortak liste yapmak konusunda gece boyu kulis çalışması sürdürüldü.

Adaylar PM için yarıştı

PARTI Meclisi’ne aday isimler arasında mevcut Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) görev alan üyelerden Sencer Ayata, Ercan Karakaş ve Yakup Akkaya yer almadı. Diğer MYK üyeleri ise PM için adaylık başvurusu yaptı. CHP’nin mevcut milletvekillerinden Mevlüt Dudu, Tanju Özcan, İlhan Cihaner, Dursun Çiçek, Murat Emir, Necati Yılmaz, Aylin Nazlıaka, Mehmet Tüm, Ahmet Akın, Aykut Erdoğdu, Fikri Sağlar, Utku Çakırözer, Hilmi Yarayıcı, Gaye Usluer, Seyit Torun, Öztürk Yılmaz, Gülsün Bilgehan, Candan Yüceer, Zeynep Altıok, Eren Erdem, Mustafa Hüsnü Bozkurt ve Gürsel Erol PM’ye aday oldu. CHP’de ayrıca eski MYK üyeleri Hakkı Süha Okay ve Gülseren Onanç, gazeteci Veli Özdemir, Sayit Subaşı, Berhan Şimşek, Atilla Taş, eski RTÜK üyesi Ali Öztunç, Aydın Ayaydın, ressam Bedri Baykam, Gazeteci Tayfun Talipoğlu, CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Ergenekon davasında tutuklanan Teğmen Ali Çelebi, eski DİSK Başkanı ve milletvekili Süleyman Çelebi, Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan, Almanya Alevi Bektaşi Kültür Enstitüsü üyesi Hasan Akkiray ve Mustafa Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil, PM’ye adaylığını koydu. Eski vekiller de aday Eski milletvekilleri Adnan Keskin, Seyit Torun, Atilla Kart, Erdal Aksünger, Durdu Özbolat ve Kadir Gökmen Öğüt de PM’ye başvuru yapan isimler arasında yer aldı. PM’de 52 üye, adaylar arasından seçilirken, listedeki 8 üye ise “Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP)” kontenjanından belirleniyor.

Bekaroğlu, Öztrak ve Matkap yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurultaya biri 104 kişilik genişletilmiş anahtar liste, biri de 52 kişilik anahtar liste olmak üzere iki liste gönderdi. Delegelerden 52 kişilik anahtar listenin dikkate alınması istendi, tepkililer için ise tercih etme haklarını kullanabilmelerini sağlamak amacıyla genişletilmiş anahtar listenin gönderildiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik PM listesinde, Genel Başkan Yardımcıları Seyhan Erdoğdu, Mehmet Bekaroğlu, Faik Öztrak ve Nihat Matkap yer almadı. Genel Başkan Yardımcılarından Sencer Ayata, Yakup Akkaya ve Ercan Karakaş PM için aday olmamıştı. MYK üyelerinden, Genel Başkan Yardımcıları Selin Sayek Böke, Sezgin Tanrıkulu, Bülent Tezcan, Gürsel Tekin, Veli Ağbaba, Enis Berberoğlu, Tekin Bingöl ve Haluk Koç yeniden Kılıçdaroğlu tarafından 52 kişilik PM anahtar listesine konuldu. Kemal Kılıçdaroğlu, 52 kişilik PM adayları listesinde genç kotasına da yer verdi.

20 vekil aday gösterildi

Eski Ankara İl Başkan Yardımcısı ve 4 dönem Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı yapan Deniz Demir, İzmir Milletvekili Musa Çam’ın oğlu Emre Çam ile Şeyma Dumrul, Sera Kadıgil, Uğur Arslan, İrfan Önal gençlik kotasından Kılıçdaroğlu listesine girdi. Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı listede 20 milletvekili PM üyeliğine aday gösterildi.

Geçer siz oylar tepki mi gövde gös terisi mi?

CHP’de bin 100 delegenin imzasıyla tek aday olan Kılıçdaroğlu’nun 990 delegenin oyu ile yeniden seçildiği kurultayda geçersiz 248 oyun tepki için verildiği yorumu yapıldı. Genel Sekreter Gürsel Tekin, kesinlikle tepki diye bir durumun olmadığını savundu. Tekin, “Elbette kısmen olmuş olabilir. Belki gelmeyenleri tepki olarak kabul edebilirsiniz, 38 kişi gelmemiş” dedi. Ancak kulislerde muhalif kanadın gövde gösterisi yaptığı ileri sürülürken, yönetimin gereksiz bir şekilde delegeyi yönlendirmek istediği için böyle bir sonucun ortaya çıktığı iddia edildi.

AK Parti’yle tahammül polemiği

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘diktatör bozuntusu’ eleştirisi AK Partilileri kızdırdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini ‘ahlaksızlık’ diye niteledi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Siyasi partilerin kurultaylarında siyasi söylemler olur. Genel Başkanımız bu eleştirileri evinde mi yapacak? Bu eleştirilere tahammül edemeyen bir siyasal anlayış olabilir mi?” dedi.

Polislerle sohbet etti

KILIÇDAROĞLU, Ankara Arena Spor Salonu’ndan ayrılırken aracından inerek, kapıda nöbet bekleyen polis memurlarının yanına gitti. Polislerle sohbet edip fotoğraf çektirdi.

En yaşlı CHP’li

KEMAL Kılıçdaroğlu, kurultayı izlemek üzere İzmir’den Ankara’ya gelen 96 yaşındaki Raziye Serçe ile görüştü.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir