Örgüt devrimi salonda yaptı

Güler Yılmaz – Eyüphan Kılıç
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

KEMAL Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi için oyunu 1 Nolu sandıkta kullandı. Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra “hayırlı olsun” temennisinde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun oy kullanırken PM adaylarının bulunduğu çarşaf listeyi aldığında “Asıl çarşaf bu mu? Bunu nasıl dolduracağız?” diye espri yapması, çevredekilerin gülmesine neden oldu. Kılıçdaroğlu, oy kullanma kabininde yaklaşık 9 dakika kaldı. Partililer, Kılıçdaroğlu oyunu kullanırken, “Halkın umudu, Kılıçdaroğlu” şeklinde slogan attı. Kılıçdaroğlu, salondan ayrılırken partililerle fotoğraf çektirdi.

Tekin: Olur böyle şeyler

VErcihan
Ziflioğlu YENİ YÜZYIL GAZETESİ

CHP yönetiminden pek çok ismin gideceğinin sinyalini vererek “CHP’ye aspirin tedavisi uygulanacak” diyen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘kilit’ listesinde yer almasına rağmen Parti Meclisi’ne seçilemedi. PM’ye girmemesini Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne değerlendiren Tekin, “Şerefli bir şekilde partimde görev yaptım. Olabilir liste dışı kaldım fakat bu durum milletvekili olarak görevlerimi yapmama engel değil. Daha çok çalışacağım” dedi. Siyasette değişimin önemine vurgu yapan Tekin, yaşananları “nöbet değişimi olarak yorumladı” ve “Çok fazla büyütülecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki bir şey değişmeyecek” diye konuştu. Siyasetin sadece kulislerde yapılmadığını söyleyen Tekin, “Şimdi yola çıkıp öteki Türkiye’yi gezeceğim. Öteki Türkiye, yani mağdur edilmiş, sistemin yok saydığı Türkiye’den bahsediyorum. Bir diğer uğraşacağım konuysa imar çeteleri, zaten 2000 yılından beri mücadele veriyordum, şimdi daha çok çalışacağım” diye konuştu. ‘PM dışında kalmaktan dolayı hiç mi kırgınlık yaşamadınız’ sorusuna Tekin, “Ben parti kültürünü özümsemiş bir siyasetçiyim. Olur bunlar. Bu durum benim daha aktif bir siyaset yapmama ve bu anlamda mücadele vermeme engel değil” dedi.

‘Çarşaf liste seçme özgürlüğü tanıdı…’

TÜRKİYE Ekonomi Ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (TESAV) Başkanı Erol Tuncer sürprizlerle dolu CHP Kurultayı’nı Yeni Yüzyıl’a değerlendirdi. Erol Tuncer şunları söyledi: “Genel sonuç çarşaf listenin erdemini anlatıyor. Blok liste olsaydı genel başkanın sunduğu listenin sunduğu listenin çok büyük bir kısmı seçilirdi. Çarşaf liste delegeye seçme özgürlüğü tanıdı. Delege de bu özgürlüğünü kullanırken genel başkanın her dediğine evet demeyeceğini gösterdi.”

YORGUN DEMOKRAT

CHP’nin 35’inci Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri için oy kullanma işlemi sona erdi. 19 saatlik işlemin 6 saati sadece sayımla geçti. 2 gün süren seçim sürecinde yorgun düşen bazı partililer tribünde uyuyarak sonuçları bekledi. Oy sayım işlemi dün sabaha karşı 06.00’da bitti. PM adaylarının kendi tanıtımları için dağıttıkları broşürler, kartvizitlerin yanı sıra salonda dolaşan korsan listelerden arta kalanlar bu görüntüyü oluşturdu.

LİDERİN LİSTESİ NASIL DELİNDİ?

CHP’yi yakından izleyen kaynaklara göre, Kılıçdaroğlu’nun kurultayda yaşadığı sonuç ‘tecrübesizliğinden’ kaynaklandı. Kontrol etmekte zorlandığı derin kulisler ve ilişkiler böyle bir tabloyu ortaya çıkardı. Söylenen şu: Eğer beş ismi anahtar listeye yazmasaydı, Kemal Bey kesin kazanan taraf olurdu. Bu isimler şöyle: Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba ve Tekin Bingöl.. CHP lderi, önce 104 kişilik bir listeyi tedavüle çıkardı. 52 kişilik anahtar liste sonradan geldi. Bu listenin resmen liderliğe ait olduğu söylenmedi ama ona aitti. ‘Bunlarla çalışmayı isterim’ mesajıydı bu.. Ama bu listeler matbaadan gelirken, arada bir şeyler oldu. Muharrem İnce ve İstanbul örgütünün olduğu sanılan liste salonda elden ele dolaşırken, Genel Başkan’ın listesi ortada yoktu. İddiaya göre, bilinçli bir gecikmeydi bu… İstanbul, Ankara ve İzmir il örgütlerinin delegelere dönük bu faaliyeti sonuç verdi. Örgüt değişim istiyordu, istediğini de yaptı. Hem de Genel Başkanlarına rağmen…

Berberoğlu, Tekin ve Bekaroğlu giremedi

KILIÇDAROĞLU’nun anahtar listesinde yer alan, Genel Sekreter Gürsel Tekin 245 oy alıp, 86. sırada, Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu 241 oyla 90’ıncı sırada kalınca PM’ye giremedi ve liste dışı kaldı. Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer almamalarına rağmen, çarşaf listede PM’ye aday olan Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak 259 oyla 77’nci sırada, Seyhan Erdoğdu 217 oyla 97’nci, Nihat Matkap 277 oyla 67’nci sırada kalmaları sebebiyle yeni PM’de yer bulamadılar. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu’na listede yer verilmedi ancak Bilim Yönetim Kültür Platformuna aday olan Bekaroğlu 378 oy aldı ve 12. sırada kalarak PM’ye giremedi.

Böke ilk sırada

PM’nin yarısından fazlası yine milletvekilinden oluştu. Selin Sayek Böke en çok oyu alan kişi oldu. Parti Meclisine 31 milletvekili girdi. Kılıçdaroğlu kurultayda ciddi kan kaybına uğradı. Kurultay sonrası ekibinin üçte biri PM dışı kaldı. Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Sencer Ayata ve Ercan Karakaş PM’ye yeniden aday olmamıştı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer bulan Gürsel Tekin ve Enis Berberoğlu’nu örgüt liste dışı bıraktı. 52 kişilik PM listesinin dışındaki 8 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan aday gösterilen Mehmet Bekaroğlu da yerini koruyamadı.PM’nin yarısından fazlası yine milletvekilinden oluştu. Selin Sayek Böke en çok oyu alan kişi oldu. Parti Meclisine 31 milletvekili girdi. Kılıçdaroğlu kurultayda ciddi kan kaybına uğradı. Kurultay sonrası ekibinin üçte biri PM dışı kaldı. Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Sencer Ayata ve Ercan Karakaş PM’ye yeniden aday olmamıştı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer bulan Gürsel Tekin ve Enis Berberoğlu’nu örgüt liste dışı bıraktı. 52 kişilik PM listesinin dışındaki 8 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan aday gösterilen Mehmet Bekaroğlu da yerini koruyamadı.

Atilla Taş 58’inci oldu

PM üyeliğine aday olan Atilla Taş 299 oyla 58’nci sırada kaldı. Gazeteci Tayfun Talipoğlu da 262 oyla 76’ncı sırada kaldı. İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek 205 oyla 104’ncü sırada, Mustafa Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil de 220 oyla 96’ncı sırada yer bulabildi.

SÜRPRIZ DEĞIL

KILIÇDAROĞLU, tek başına aday olmasına rağmen 1.275 delegeden 1.238’i oy kullandı. Kılıçdaroğlu, 990 oyla seçilirken, 248 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuç dikkate alındığında anahtar listenin delinmesi sürpriz olmadı.

Engelliler için çalışacağım

CHP Parti Meclisi’ne seçilen isimlerden biri de iki kolu olmayan Avukat Turan Hançerli. Parti Meclisi’nde yapacağı çalışmaları anlatan Hançerli, engelliler için daha etkin çalışmalar yapacağını söyledi: “Engellilere, ailelerinin ekonomik durumu dikkate alınarak maaş veriliyor. Biz bu noktada ailelerin ekonomik durumuna bakılmamasını, engellilerin ailesinden de bağımsız bir birey olarak yaşaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada da bu politikaları daha etkin kılmak için çalışmalar yürüteceğim.”

 PM gençleşti, işadamı sayısı arttı

CHP Parti Meclisi (PM) üyeleri, yaş ve meslek bakımından da değişikliğe uğradı. 2015 PM üyelerinin yaş ortalaması Yaş 53.8 iken, 2016’da PM üyeliğine seçilenlerin yaş ortalaması 51.1’e düştü. Yaş ortalamasının 2.7 puan düşmesi ile CHP yönetimi bir önceki yönetime göre daha gençleşti. 60 kişiden oluşan PM, kurultaydaki seçimin ardından yaklaşık yüzde 5.6 oranında gençleşmiş oldu. Parti Meclisinde daha önce yer alan 4 iş adamından 3’ü liste dışı kalırken, 9 yeni iş adamı listeye girdi. Eski PM üyesi Veli Ağbaba ile 9 yeni iş adamı PM’ye seçilmesiyle PM’de meslek gruplarına göre, sayısı en fazla artan iş adamları oldu. PM üyeliğine en fazla hukuk, ekonomi, sağlık ve iş adamı meslek sahipleri yoğunlukla seçildi. Son listede 11 hukukçu, 10 ekonomist, 10 işadamı ve 10 sağlıkçı bulunuyor. 60 kişilik listenin 41 üyesi, gözde meslek sahiplerinden oluşuyor. PM’deki 9 mühendisten 6’sı listeye giremedi. Yeni listeye 2 mühendis eklenerek 5 mühendis PM’ye girebildi. Listede en çok azalan meslek grubu mühendislik oldu. Önceki listede yer alan 2 sendikacı ve 3 gazetecilerde sayı değişmezken, politikacıların sayısı ise 1 azalarak 3’e, sosyal bilimcilerin sayısı 2 azalarak 2’ye düştü.

14 Hukukçu:

İlhan Cihaner (48),

Cumhuriyet SavcısıBülent Tezcan (45),

Avukat Mustafa Sezgin Tanrıkulu (53),

Avukat Avukat Ali Özgündüz (51),

Cumhuriyet Savcısı  Necati Yılmaz (52),

Avukat Hakkı Süha Okay (63),

Avukat  Mevlüt Dudu (50),

Avukat Turan Hançerli (41),

Avukat  Gülizar Biçer Karaca (46),

Avukat  Caner Yenidünya (43),

Avukat  Emre Çam (24),

Avukat  Sera Kadıgil (32),

Avukat  Tuğba Ütebay (45),

Avukat  Sevda Erdan Kılıç (36), 

4 Mühendis

Ali Özcan (71), İnşaat Mühendisi

İdris Yıldız (66),Mimar

Kamil Okyay Sındır (54),Ziraat Mühendisi

Orhan Sarıbal (50),Z. Müh

 2 Sosyal Bilimci

Zeynep Altıok (48), Sosyal Antropolog

Özkan Yıldız (44), Sosyolog

11 Sağlıkçı

Tekin Bingöl (61), Doktor

 Ahmet Haluk Koç (62), Doktor

 Candan Yüceer (43), Doktor

 Hakkı Akalın (67), Doktor

 Hüsnü Süslü (46), Doktor

 Gaye Usluer (59), Doktor

 Alirıza Erbay (56), Doktor

 Alper Keten (36), Doktor

 Zeki Kılıçaslan (59), Doktor

Gamze Taşçıer (33), Eczacı

Canan Kaftancıoğlu (44), Doktor

4 Gazeteci

Eren Erdem (36), Gazeteci

 Ali Öztunç (40), Gazeteci

İdris Akyüz (55), Gazeteci

Ferihan Karasu (65), Gazeteci

9 İşadamı

Veli Ağbaba (48), İşadamı

 Erdal Aksünger (48), İş adamı

 Devrim Kök (39), İş adamı

 Gürsel Erol (53), İş adamı

 Mehmet Tüm (49), İş adamı

 Mustafa Moroğlu (58), İş adamı

 Çetin Soysal (53), İş adamı

 Çetin Osman Budak (56), İş adamı

Haydar Akar (53), İş adamı

10 Ekonomist:

Bülent Kuşoğlu (58), Hesap Uzmanı

Gülseren Onanç (51), İşletme

Durmuş Fikri Sağlar (63), İşletme

Selin Sayek Böke (44), İktisatçı

Aykut Erdoğdu (44), İktisatçı

Seyit Torun (48), İktisatçı

Ayşe Eser Danişoğlu (54), İktisatçı

Lale Karabıyık (51), İktisatçı

Aylin Nazlıaka (48), İktisatçı

Sibel Özdemir (41), İktisatçı

2 Siyaset Bilimci

Yasemin Öney Cankurtaran (46), Siyaset Bilimci

Gamze Akkuş İlgezdi (47), Siyaset Bilimci

2 Sendikacı

Yaşar Seyman (62), Sendikacı

Yıldırım Kaya (58), Sendikacı

2 Diğer meslekler

Mehmet Ali Çelebi (32), Teğmen

Öztürk Yılmaz (46), Büyükelçi

DELİK DEŞİK ETTİLER

 MERSİN Milletvekili Fikri Sağlar, Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Aylin Nazlıaka, İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem, İlhan Cihaner, Ali Özcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Aykut Erdoğdu ve Kadir Gökmen Öğüt, eski RTÜK üyesi Ali Öztunç, Ergenekon Davasından tutuklanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, 25. Dönem Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, eski Ordu Milletvekili İdris Yıldız, eski Milletvekili Hakkı Akalın, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, eski MYK üyesi Yıldırım Kaya, eski Milletvekili Berhan Şimşek, Mehmet Yula, eski PM üyesi Yaşar Seyman, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamasına rağmen PM’ye girmeyi başardı.

Gençlik ve kadın kotası geldi, liste değişti

CHP’de PM üyeliğine seçilen 7 isim değişti. Parti Tüzüğü doğrultusunda yapılan düzenlemede seçildiği açıklanan 7 üyenin yerine 1’i genç, 6’sı kadın üye getirildi. Buna göre, Berhan Şimşek, Kadir Gökmen Öğüt, Haluk Pekşen, Mehmet Yula, Ekrem Kerem Oktay, İrfan Önal ve Okan Gaytancıoğlu kadın ve gençlik kotalarının devreye girmesiyle liste dışı kaldı. Gençlik kotasından Emre Çam, cinsiyet kotasından ise Gamze Taşçıer, Canan Kaftancıoğlu, Sera Kadıgil, Tuğba Ütebay, Ferihan Karasu ve Sevda Erdan Kılıç Parti Meclisi’ne giren isimler oldu.

Kılıçdaroğlu’nun zor seçimi

Kurultayda ağır yara alan Kılıçdaroğlu’nun en merak edilen adımı Gürsel Tekin’in yerine Genel Sekreterliğe kimi getireceği… Kulislerle Fikri Sağlar adı ön plana çıkarken, Genel Başkan’ın MYK’yı 12 kişiyle sınırlı tutacağı konuşuluyor

CHP’DE Parti Meclisi’nin (PM) oluşmasının ardından gözler yeni oluşacak Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) çevrildi. Listesi delinen ve muhalif kanattan da isimlerin girdiği PM’den çıkacak parti yönetimi için Kemal Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. CHP’de yapılacak ilk PM toplantısından sonra MYK’daki isimler belirlenecek. Kurultayda yapılan tüzük değişikliği ile MYK’nın 17 kişiden oluştuğu ibaresi kaldırıldı. Sayı sınırlamasının olmadığı MYK’yı Kılıçdaroğlu’nun kendisi dahil 12 kişiden oluşturacağı ileri sürülüyor.

Tekin’in yerine Sağlar

Kılıçdaroğlu en kritik kararı Genel Sekreterlik için verecek. Genel Sekreter Gürsel Tekin anahtar listede olmasına rağmen PM’ye giremedi. CHP’nin bundan önceki kurultayında da Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delen Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın adı Genel Sekreterlik için en güçlü aday olarak dillendiriliyor. Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın yerini koruması bekleniyor. Tezcan, yeni kurulacak anayasa uzlaşma komisyonuna CHP’nin verdiği üç isimden biriydi.

Ağbaba yerine Torun

Yerel yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa’nın genel başkan yardımcılığı görevinde kalmakla beraber görev alanının değişebileceği belirtiliyor. Ağbaba’nın yerine ise Seyit Torun’un getirileceği konuşuluyor. CHP’de, Kürt politikasına yön veren isimler arasında yer alan İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da MYK’daki görevine aynı alanda devam edeceği ifade ediliyor. İşveren sendikaları ve kuruluşlarından sorumlu genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak PM’ye giremedi. Öztrak’tan boşalan koltuğa ekonomist Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu olduğu konuşuluyor.

İkinci adamlık için Bingöl-Okay yarışı

CHP kulislerinde ise merak edilen en önemli konulardan biri de Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın kim olacağı. Kılıçdaroğlu, yeni MYK’yı belirlerken Tekin Bingöl ile yola devam edip etmeyeceğine de karar verecek. Kılıçdaroğlu’nun Bingöl’den vazgeçmesi durumunda yerine Hakkı Süha Okay’ın getirileceği belirtiliyor. Delegeleri belirleyen kişi olma özelliğini taşıyan bu koltuğun sahibi CHP’de ikinci adam olarak nitelendiriliyor. PM’de delegeden en yüksek oyu alan Selin Sayek Böke’nin de yeni MYK’da yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Haluk Koç’un ismi de MYK’da değişecekler arasında geçiyor. PM listesinde en yüksek ikinci oyu alan eski İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdal Aksünger’in de yeni MYK’da genel başkan yardımcılığı görevine getirileceği ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun dış politikadan sorumlu genel başkan yardımcılığına Öztürk Yılmaz’ın getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Gaye Usluer sürprizi

BILIM Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) üyeliğine Prof. Dr. Özkan Yıldız 864 oy, Prof. Dr. Gaye Usluer 857 oy, Dr. Ayşe Eser Danışoğlu 847 oy, Prof. Dr. Lale Karabıyık 844, Prof. Dr. Caner Yenidünya 825 oy, Prof. Dr. Ali Rıza Erbay 816 oy, Doç. Dr. Alper Keten 742 oy, Prof. Dr. Zeki Kılıçarslan 735 oy, Prof. Dr. Hülya Turgut 726 oy, Prof. Dr. Yüksel Taşkın 724 oy, Prof. Dr. İştar Gözaydın Savaşır 610 oy ve Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu 378 oy aldı. Seçimlerde bin 275 delegeden, bin 228’i oy kullandı. CHP tüzüğüne göre, 8 isim BYKP kontenjanından Parti Meclisi’ne giriyor.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir