AiHM’den ilk tedbir kararı

Demircan Ülger
YENİ YÜZYIL GAZETESİ

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Cizre’de açılan açılan ateşle yaralanan 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy’un hastaneye kaldırılması için yapılan tedbir başvurusunu kabul etti. AİHM, yaşam hakkı ve vücut bütünlüğünün korunması amacıyla hükümetin yetkisindeki her türlü tedbiri almasını istedi.

4 gündür yardım isteniyordu

Özgürlükçü Hukukçular Derneği Üyesi ve Ankara Barosu avukatı Nuray Özdoğan, AİHM’e 1 6 Ocak Cumartesi günü başvurarak, Cizre’nin Nur Mahallesi’nde sokağa çıkma yasakları kapsamında yapılan operasyonlar sırasında yaralanan 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy’a “ambulansın mahalleye girişine izin verilmediği için müdahale edilemediği” gerekçesiyle tedbir kararı verilmesini istedi. AİHM istemi dün karara bağladı. AİHM kararında, başvurucunun yaşam hakkının ve vücut bütünlüğünün korunması amacıyla hükümetten yetkisi dahilindeki her türlü tedbiri almasını istedi. AİHM kararında, taraflardan 25 Ocak’a kadar başvuranın sağlığı ve gelişmeler ile ilgili bilgilerin iletilmesine karar verdi. AİHM, 15 Şubat tarihine kadar da esas başvurunun yapılmasını istedi. Cizre’de 14 Ocak günü yaralanan 16 yaşındaki Hüseyin Paksoy için dört günden bu yana ambulans çağrıları yapılmış ancak ambulanslar gidememişti. AHİM, daha önce Cizre ve Sur’da devam eden sokağa çıkma yasaklarının tedbiren kaldırılması için yapılan 2 başvuruyu da reddetmişti.

Mahkeme yaşam hakkı güvenliğine vurgu yaptı

Kararı değerlendiren Avukat Nuray Özdoğan, mahkemenin yaşam hakkının tehlikeye girdiğini ciddiye aldığını söyledi. Özdoğan, şunları kaydetti: ‘’Çünkü biz çok fazla somut bir şey de sunmadık. Aile ulaşamıyordu, kaygılar vardı bunu oraya taşıdık. Mahkeme yaşam hakkı konusunda ciddi şüphelere sahip ki bunu dikkate aldı ve ‘yaşam hakkı ihlali olduğu’ düşüncesi ile yaşam hakkı güvenceye alınmasını istedi. Mahkemenin kararının aslı devletin yaşam hakkının güvenliğini her açıdan sağlanmasına yönelik olduğunu gösteriyor.”

Hüseyin direnemedi

AİHM kararının açıklandığı saatlerde Cizre’de kötü haber geldi. 4 gün boyunca direnen Hüseyin’in cansız bedeni Hastaneye götürülmüştü. Avukat Özdoğan, ailenin cenazeyi teşhis ettiğini söyledi.

KRONOLOJİ

14 Ocak Perşembe : Hüseyin Paksoy Cizre’de açılan ateşle yaralandı.

16 Ocak Cumartesi: AİHM’e doğrudan başvuruda bulunuldu.

18 Ocak Pazartesi: AİHM tedbir kararı verdi.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir