İstanbul’da yoğun kar yağışı!

Uzmanlar, sıcaklıkların 10 derece birden düşeceğini yurdun birçok bölgesinde kar yağışı görüleceğini bildirdi. İstanbul’da ise dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İDO ve THY seferlerini iptal etti.Valilik ise okulların 1 gün süreyle tatil edildiğini duyurdu.

İKİ YAKADA DA YOĞUN YAĞIŞ

Yoğun kar yağışı Anadolu ve Avrupa yakasında etkisini sürdürüyor.  Yağış yer yer tipi olarak etkili oluyor.

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin genelinde görülecek olan yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale ), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir ve Çankırı), Kütahya, Afyonkarahisar, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm), yer yer yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri), Doğu Akdeniz kıyı kesimi ile Antalya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ve Toroslar Mevkii ile Isparta çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor” denildi.

Marmara bölgesi hafta sonu 3. dalga kar yağışını beklerken Meteoroloji’den 17 il için kuvvetli kar yağışı uyarısı geldi. 

İstanbul’da dün başlayan kar yağışı salı günü akşam saatlerine kadar etkisini sürdürürecek. Çarşamba günü kar yağışı duracak, ancak soğuk hava etkisini gösterecek. Hafta sonu ise Marmara bölgesinde yeni bir kar yağışı bekleniyor. İstanbul 3. dalgaya hazırlanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli kar yağışlarının beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada kuzey ve doğu bölgelerde görülecek kar yağışlarının yüksek kesimlerde kuvvetli olmasının beklendiği belirtilerek meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarı yapıldı.

17 İL İÇİN KAR UYARISI

Meteoroloji’den yapılan açıklama şöyle:

“Yarın ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinde görülecek kar yağışlarının, Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ile Kastamonu ve Karabük’ün kuzeyi), Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Sakarya, Bitlis, Muş, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Ağrı ile Batman ve Siirt’in yükseklerinde kuvvetli (10-20 cm ) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

2 BÖLGE İÇİN ‘KUVVETLİ FIRTINA’ UYARISI

Orta Karadeniz’de rüzgarın salı günü sabah saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Batı Akdeniz’de bugün akşam saatlerinden sonra, yarın sabah saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz’de rüzgarın; batı ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/s) kuvvetinde fırtına, yer yer 9 ( 90 km/s) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın salı akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor

YOĞUN KAR VE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale ), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir ve Çankırı), Kütahya, Afyonkarahisar, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm), yer yer yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri), Doğu Akdeniz kıyı kesimi ile Antalya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ve Toroslar Mevkii ile Isparta çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

 

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir