Yüksek topuklu kilise!

BBC’nin haberine göre, Külkedisi’nin ayakkabısını andıran, yapımında 320 renkli cam panelin kullanıldığı 16 metre yüksekliğindeki kilise 686 bin dolara mal oldu.

Daha çok kadınların dikkatini çekecek şekilde tasarlanan kilisenin kapılarını, Çin Yeni Yılı’nın kutlandığı 8 Şubat’ta açacak.

Yetkililer, kilisenin, 1960’lı yıllarda “siyah ayak” hastalığına yakalanan “Wang” soyadlı genç bir kızın hikayesinden yola çıkarak inşa edildiğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Zheng Rongfeng, kilisede akçaağaç yaprakları, sevgililer için sandalyeler, bisküvi ve kekler gibi kadın odaklı objeler bulunacağını söyledi.

Kilisenin dini törenlerden ziyade, düğünler ve düğün öncesi fotoğraf çekimi için hizmet vermesi planlanıyor.

Kilisecam Yüksek topuk

Tayvan’da dev topuklu ayakkabı şeklinde kilise

 Tayvan’da 16 metre yüksekliğinde topuklu ayakkabı şeklinde bir kilise inşa edildi. Amaç ise kiliseye daha fazla kadını çekebilmek.

320 renkli lamine cam panelle inşa edilen dev ayakkabıdan kilise yaklaşık 686 bin dolara mal olmuş.

Çin’in yeni yılı olan 8 Şubat’ta açılması planlanan ayakkabıdan kilise, Tayvan’ın turistik bölgesi Chaiyi Valiliği’nin fikri.

Bölgesel yönetimin Rekreasyon Alanları sorumlusu Pan Tsuei-ping, BBC’ye yeni kilisenin rutin ayinlerde değil, daha çok evlilik törenlerinde ve evlenen çiftlerin fotoğraf çekimlerinde kullanılacağını söyledi.

Kilise fikri ise eski bir hikayeye dayanıyor

Hikayeye göre 1960’larda Tayvan’ın fakir bölgelerinde yaşayan 24 yaşındaki Wang soyadlı bir kız, kangrene yakalanıyor ve her iki bacağı da kesiliyor. Bunun üzerine Wang’ın planladığı düğünü de hayal oluyor.

Wang’ın hayatı boyunca evlenmediği ve ömrünün kalanını da bir kilisede geçirdiği anlatılıyor.

Topuklu ayakkabı şeklindeki kilisenin de Wang’ın hatırasını yüceltmeyi amaçladığı ifade ediliyor.

Chaiyi Valiliği sözcüsü Zheng Rongfeng, kilisede kadınlara odaklı 100’ün üzerinde obje olacağını söylüyor ve “Özellikle kadın turistlerin kiliseyi gelip ziyaret edeceğini umuyoruz” diyor.

‘Parmak arası terlik tercih ederim’

Ancak şu ana kadar sosyal medyadan gelen tepkiler pek de yetkililerin arzu ettiği şekilde değil.

Tayvan’da popüler olan sosyal medya sitesi PPT’de yorumlarını paylaşan bir kadın “Bu kilisenin hangi standartlara göre yapıldığını birisi bana izah edebilir mi?” diye soruyor.

Çin’de yaygın olarak kullanılan Weibo’da ise başka bir kadın “Bu kadar iğrenç bir binayı inşa ederlerken acaba ne düşünüyorlardı? Saygısızlıktan başka bir şey değil” diyor.

Bir başka kadının yorumu ise “Ben parmak arası terliği tercih ederim” oldu.

Ayakkabı kiliseye destek çıkanlar da var:

Lao Fu Qing: “Numarası uyarsa neden giymeyesin ki? Ben şahsen beğendim. Pek çok modern kiliseden daha güzel gözüküyor”

Pan, “Bu bölgenin romantik bir havasının olmasını istiyoruz. Her kadın kendisini gelinlikle hayal eder” diyor.


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir