Kore lideri Kim:Obama’nın zaafını test ediyor

National / Başyazı

BIRÇOK vatandaşı hayatta kalma mücadelesi veren bir ülke olmasına rağmen Kuzey Kore ekonomik ve siyasal gücünün önemli bir kısmını yeni nükleer silahlar geliştirmeye ayırıyor. Kuzey Kore en son yaptığı nükleer denemesiyle-ki doğruysa dördüncü deneme oluyor-baş düşmanı olan Amerika Birleşik Devletleri’ni vurma kapasitesine sahip nükleer savaş başlığı geliştirmeye bir adım daha yaklaşmış oluyor. Peki ama neden şimdi? Bu esrarengiz devlet daha geçen ay bir denizaltıdan fırlatılan balistik füze denemesi yapmış ve askeri kapasitesinin ne kadar güçlendiğini göstermişti.

KURU DİPLOMASİDE ISRAR

Ancak, tarihsel olarak baktığımızda, nükleer denemeler ve savaş tehditlerinin amacının başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun dikkatini çekmek olduğunu görüyoruz. ABD Başkanı Barack Obama görevdeki son yılına girdi ve geriye doğru bakıldığında dış politika başarısı olarak elinde çok fazla bir şey yok. Dolayısıyla Kuzey Kore bu tablodan cesaret alarak dış dünyayı kışkırtmak istemiş olabilir. Bunun dışında Kuzey Kore’nin bu adımı şimdi atmasının bir başka nedeni daha var: Büyük olasılıkla yaptığının yanına kâr kalacağını düşünüyor. Gerçekten de Ortadoğu’nun bir kısmında olduğu gibi, Asya’nın bazı bölgelerinde de şöyle bir algı hakim: Obama zayıf ve diplomasiyi hem ilk hem de son çare olarak görmeye fazlasıyla meyilli bir başkan.

AKLINA ESENİ YAPIYOR

Nitekim birkaç gün önce bölgedeki provokasyonların ana kaynağı olan Çin, Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı adalardan birine sivil bir uçak indirerek komşularıyla yaşadığı tansiyonu körükledi. Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’nin büyük kısmının kendisine ait olduğunu iddia eden Çin rejimi buralardaki varlığını her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Fakat geleneksel olarak bölge güvenliğinin garantörü sayılan Amerika olanlar karşısında sessizliğini bozmuyor. Oradaki tartışmalı bölgelere ABD en son Ekim ayında “seyir serbestisini” sağlamanın bildik yolu olarak bir savaş gemisi gönderdi. Bölgede Çin’in istediği gibi at oynatabildiğini gören Pyongyang kendisinin de aynı yolu izleyebileceğini ve yaptığının da yanına kâr kalacağını düşünmüş olabilir. Bütün bu olup bitenler Doğu Asya için olduğu kadar, Ortadoğu için de endişe verici. Sadece geçen haftaya bakacak olsak bile, İran’ın berbat davranışlarını nükleer anlaşmayla ödüllendirmenin bölgede ne gibi sonuçlar yarattığını görebiliriz. Şu an bile İran, tıpkı geçmişte Suriye’de Esad rejiminin ve Ukrayna’da da Rusya’nın yaptığı gibi, aklına ne eserse yapabileceğini ve Amerika’nın itiraz etmeyeceğini düşünüyor. Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına, Rusya’nın Ukrayna’nın bir bölümünü ilhak etmesine gereken cevabı vermeyerek aslında Obama düşmanlarının kırmızı çizgilerini test etmeye davet etmiş oldu. İşte Kuzey Kore’nin son nükleer denemesi, Obama’nın bu davetine icabet etmesinden başka bir şey değildir


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir