Kuzey Kore lideri hakkında neler biliyoruz?

Andrei Lankov* AL JAZEERA INTERNATIONAL

2011’IN Ocak ayının başlarında, birçok Kuzey Kore vatandaşı 8 Ocak sabahının özel bir gün olacağını öğrendi.

Dört yıldızlı generalliğe terfi eden ve Kuzey Kore yönetici bloğunun zirvesine gelen genç bir adam anısına çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Bu genç adamın adı, Kim Jongun’du ve babasının vefat etmiş olan değerli liderleri Generalissimo Ki Jong II olduğunu herkes biliyordu. Bu aile bağı resmi medya organlarınca asla bahsedilmese de herkes tarafından biliniyordu.

Herkesin 1984 yılında doğmuş olduğunu düşünmesine rağmen doğum yılı saklandı. Görünüşe bakılırsa Kuzey Kore’nin propaganda saldırısında bulunan kişiler, yeni atanan mirasçının yaşından biraz utanmışlardı.

Kim Jong II’nin sağlığı günden güne kötüleşiyordu fakat hiç kimse böyle ani bir değişim beklemiyordu. Kim Jong-un ismi ilk olarak 2010’un Eylül ayında basına açık yapılan bir toplantıda göründü. Ve sadece on dört ay sonra 2011’in Aralık ayında babasının ani vefatından sonra tüm ülkenin lideri oldu.

ŞABLONLARI YERLE BİR ETTİ

O dönemde birçok gözlemci genç Kim’in önümüzdeki birkaç seneyi adeta ismi var kendi yok olarak, eski bir karakolda çıraklık yaparak geçireceğini umuyordu. Fakat Kim Jong-un oldukça başına buyruk biridir.

Göreve geldiği ilk haftadan itibaren, klişe olan tüm şablonları yerle bir etti, varsayılan saltanat tavsiyeleriyle pek ilgilenmedi.

Peki en sonunda baş danışman üçlüsüne ne oldu? Bir danışman mecliste konuşma yaparken kameralar önünde tutuklandı ve sonraki hafta infaz edildi.

Diğeri bir Pazar sabahı erken saatte yapılacak olan hükümet toplantısına davet edildi fakat kendisinden daha sonra haber alınamadı. Ve üçüncü danışman da ev hapsinde, ki neticede üçüncü danışman genç Kim’in teyzesi.

Kim Jong-un kendisini zor bir yönetici olarak gösterdi. İçlerinde askeri generaller, kabineden bakanlar bulunan yetmişten fazla resmi görevli, Kim Jon-un kısa görev süresi boyunca infaz edildi.

TUHAF TRAFİK KAZALARI

Geçen yılın mağdurları arasında, ismini anmadan geçmeyelim Nisan ayında kayıplara karışan ve geniş bir kitle tarafından infaz edildiğine inanılan Savunma Bakanı var. Ve şüpheli bir araba kazasında ölen Güney Kore baş müzakerecisi de yer almakta. Ki Kuzey Kore’de her yüz kişiden birine motorlu taşıt düşme oranı dikkate alınabilir.

EKONOMİYİ İYİLEŞTİRDİ

Tuhaf saç stili, giydiği garip kıyafetler, aslında önemli olan bazı başarılarını görmememize neden oldu.

Güney Kore’deki göçmen cemiyeti başkanının da aralarında olduğu bazı muhalifler bile, genç liderin Kuzey Kore halkının çoğunluğu arasında popüler olduğunu kabul ediyorlar.

Batı medyasını takip edenler için bunu işitmek tam anlamıyla bir sürpriz olabilir fakat Kim Jong-un görevde olduğu dört sene boyunca Kuzey Kore her sene yıllık yüzde üç ve dört oranında büyüyerek önemli bir gelişmeye imza attı.

Son yirmi yıldır durgun olan Kuzey Kore ekonomisi neredeyse bir uçurumdan düşecekti. Kim Jong II’nin son yılında iyi şeyler olmaya başladı fakat asıl oğlu Kim Jong-un idaresiyle beraber gelişmeler hız kazandı.

Doğum günü için hidrojen denemeli ulusal hediye

KIM Jong-un belli ki bu doğum gününü kendisine güzel bir hediye ısmarlayarak geçirdi. 6 Ocak günü, Kuzey Korelilerin termonükleer bir aygıt olmak için neyi talep ettiğini araştırdı. Bu durum, Kuzey Koreli genç liderin uluslararası toplumu ne derece umursadığını gösteren bir diğer örnek oldu. Görünüşe göre, kendisini iç işlerinde ne kadar güvenli hissediyorsa uluslararası ilişkilerinde de o derece güvenli hissediyor. Kuzey Kore hanedanlığının genç lideri gerçekten de 1984’te doğdu ve otuz ikinci doğum gününü kutluyor. Bu kutlama neredeyse saltanata geçişinin dördüncü yıl dönümüyle aynı zamana denk geliyor. Göreve başladığı ilk birkaç sene telaşlı ve çalkantılı geçti fakat kesinlikle bir facia şeklinde değildi. Yine de zorlu bir süreçti ve bir müddet hafızalarda o haliyle kalacaktı.

ANDREI LANKOV KİMDİR?

Aslen Rus olan Andrei Lankov, Seul’deki Kookmin Üniversitesi’nde Kuzey Kore Araştırmaları profesörüdür. Yayımlanmış sekiz kitabı bulunan akademisyen aynı zamanda Rusça, Korece ve İngilizce biliyor.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir