Putin’in domates ısrarı hayra alamet

Başyazı/ GTHE GUARDIAN

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin ulusa sesleniş konuşmasında Türk domateslerine ambargoyla kalmayacağını, uzun erimli çok daha ciddi sonuçlarının olacağını söyledi. Kırım’ı ilhakı ve Suriye’ye müdahalesindeki gözü kara ve dediğim dedik politikalarıyla dünyayı endişeye sevk eden bir lider için ilginç bir konuşmaydı. Hiç kuşkusuz Putin milliyetçi bir tepki yaratmaya çalışıyor fakat eğer Rusya’da ülkelerinin Ukrayna ve Suriye’deki girişimlerinin nasıl sonuçlandığı konusunda makul bir değerlendirme bekleyen insanlar varsa herhalde Putin’in konuşmasında böyle bir değerlendirme bulamamışlardır. Çünkü Rusya’nın her iki ülkedeki politikası da şimdiye dek kârdan çok, zarar getirdi. Kırım, geçen ay Kırım Tatarları ve Ukraynalı müttefiklerinin elektrik nakil hatlarını patlatmasından bu yana karanlığa gömülmüş durumda. Bu durum Kiev’le ilişkileri iyice kötüleştirdi. Tıpkı ocak ayında AB ile Ukrayna arasında yürürlüğe girecek olan serbest ticaret anlaşmasına Rusya’nın itirazlarının daha kötüleştireceği gibi.

● İlişkilerdeki kötüleşme Türkiye için olduğu kadar Rusya için de bir problem.
● Rusya Esad’a koltuk değneği oldu.

İŞBİRLİĞİ TAKASI YAPMALI

Eğer işler mucizevi şekilde iyileşmezse bir sonraki adım Rusya’nın Ukrayna’ya daha fazla ticari yaptırım uygulaması olacak. İlişkilerdeki bu kötüleşme Avrupa için olduğu kadar, Rusya için de bir problem. Kırım’da kendi adına hareket eden aktörlerin isteklerinin bitmediğini ve kontrol edilemediğini gören Moskova, Kiev üzerindeki nüfuzun Ukrayna’nın bir bölümünü ilhak etmekten daha önemli olduğu düşüncesine döndü ve artık Ukrayna ve AB yaptırımlarında bir uzlaşma karşılığı Suriye’de bir tür işbirliği takası yapmak istiyor. Bu ne kadar gerçekçidir bilinmez ama ticaret savaşlarını kızıştırmanın ya da daha kötüsü düşmanlıkları artırmanın burada işe yaraması pek olası değil. Suriye’ye gelince, Rusya’nın devreye girmesi hiç kuşkusuz rejimin endişelenmeye başladığı kritik bir noktada Devlet Başkanı Esad’a koltuk değneği oldu.

TÜRKMENLERİ BOMBALAMAK

Rusların uçaklarıyla devreye girmesinin ardından Suriye ordusunun gerçekleştirdiği ilk büyük saldırı, Körfez ülkelerinin sağladığı antitank füzelere sahip isyancılar tarafından kanlı biçimde karşılandı. Aynı ABD gibi, Rusya da hava gücünün sihirli değnek olmadığını yaşayarak gördü. fakat diplomasi çok farklı değil. Rusya’nın istihbarat ve diğer alanlarda İran ve Irak ile yaptığı anlaşmalar çok kırılgan. Özellikle de, Devlet Başkanı Esad’ın geleceği sözkonusu olduğunda. Çünkü İranlılar, Rusya’nın günü geldiğinde Suriye liderini yüz üstü bırakacağından şüpheleniyorlar. Türkiye ile çarpışma Sayın Putin’e şunu öğretiyor olabilir: Dost kazanmak uzun zaman alır ama bir dost bir günde bile kaybedilebilir. Rus-Türk ilişkileri 1992’den bu yana sürekli yükselen bir grafik çiziyordu. Türkiye’nin reaksiyonu konusunda ne düşünürsek düşünelim, Türklerin soydaşlarını bombalamak pek de öyle akıllıca bir şey değildi. Rusya’nın amacı Suriye’deki durumu dönüştürmekti ama bunu yapayım derken yanlışa yanlış eklemiş oldu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir