Türkiye İŞİD için artık çok tehlikeli bir yer

Patrick Cockburn
THE INDEPENDENT

TERÖR örgütü IŞİD’in İstanbul saldırısından sonra Türkiye’de rahat hareket etmesi bundan sonra daha zor olacaktır. IŞİD, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki bölgelere intihar timleri gönderebilen bir yapıya sahip. Ayasofya ve İstanbul’da Sultanahmet Camii’ne yakın olan Dikilitaş’ın yanı başındaki saldırıda Alman turistler hedef alındı. Suudi kökenli bombacının Suriye’den geldiği açıklandı. Her ne kadar örgüt resmen üstlenmese de saldırıyı IŞİD’in düzenlediği açık. Saldırıyı IŞİD’in yapmasından çok buna benzer saldırıların gelip gelmeyeceği önemli. Bu son canlı bomba saldırısı mıydı yoksa bir kampanyanın işaret fişeği miydi? Bunun bilinmesi önemli.

TURİZM HEDEF ALINDI

20 Temmuz 2015’te Suruç’ta, Kobani’ye yardım götürmek isteyen yardımsever bir sivil grup üyeleri hedef alındı. 34 Türk vatandaşı öldürüldü. 10 Ekim 2015’te Ankara’da barış mitingine düzenlenen saldırıda ise 103 insan hayatını kaybetti. Bir eylemde en çok kişinin öldüğü Ankara’daki saldırı, ülke tarihinin en kanlı eylemiydi. Bu saldırılarla IŞİD Türk ve Kürtler arasındaki ayrım ve düşmanlığın armasını istiyor. Bunu provoke etmek niyetindeydi. IŞİD bu saldırısı ile ilk kez bu kadar sivili birden hedef aldı. Saldırının amacı 1 Kasım seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sandıktan zaferle çıkmasını önlemekti. Bombalama doğal olarak siyasi gündemin en önemli konusu haline geldi. İstanbul’daki saldırının hedefi ise öncelikli olarak Türkiye’nin 21 milyar doları bulan turizm sektörünü hedef aldı. Türkiye’nin buna yanıtı sert oldu. Ertesi gün örgütün Suriye’deki hedefleri bombalandı ve yetkililerin açıklamalarına göre 200’ye yakın örgüt üyesi öldürüldü. Türkiye, İstanbul’daki saldırıdan öncesinde ABD’nin Suriye’deki IŞİD bölgelerini vurma talebiyle yüz yüzeydi. Nitekim Türkiye’nin Adana’daki İncirlik üssünden kalkan Amerikan uçakları Suriye’deki IŞİD hedeflerini düzenli şekilde bombardıman ediyordu. Türkiye’de bir hafta önce ülke çapında farklı kentlerde IŞİD hücrelerine baskınlar düzenlendi. Eylem hazırlığındaki birçok örgüt üyesi tutuklandı. Türkiye örgüt üyelerinin Suriye sınırından sızmaması için önlemlerini bu yıl daha çok artırdı. Ama 900 kilometreyi bulan engelsiz ve düz sınırın kontrolü çok zor. Cerablus ile Afrin arasındaki bölgede güvenliğini artıran Türk yetkililer, hem IŞİD’in sızmalarına hem de Suriye’deki Kürt güçlerinin Fırat’ın batısına geçişini engellemeye yönelik önlemleri devreye soktu. Son bir aydır bu strateji uygulanıyor. Amerikan yönetimi Türkiye’den ısrarlı biçimde Cerablus-Afrin arasındaki sınırı, Türkiye tarafına konuşlandırılacak 30 bin askerle kontrol altına almayı istiyor. Amerikan yönetiminden gelen bu ısrar özellikle 13 Kasım’daki Paris saldırısından sonra daha da arttı. Nedeni de Paris saldırısını düzenleyenlerin Türkiye sınırından gelmeleri ihtimaliydi. IŞİD’in İstanbul’daki saldırısı, Türkiye’nin son zamanlarda aldığı sıkı önlemlere karşı bir misilleme olabilir. Çünkü IŞİD’in Türkiye’de bu tür saldırıları yapacak sempatizanlarının bulunduğu, üyelerinin olduğu ve lojistik desteğe sahip olduğu göz ardı edilmemelidir.

PATRICK COCKBURN KİMDİR?

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı olan yazarıdır. 1979 yılındna bu yana Finansial Times ve Independent için Ortadoğu muhabirliği yaptı. İrlanda kökenli gazeteci, 2013 yılında Yabancı Yorumcular ödülünü kazandı.

 


Etiket


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir